Yeni Gelişmeyi Duyuran Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada Dolar Kurunun Düşeceği Tarihi Açıkladı!

Dolar kurunun sürekli yükselmesi nedeniyle gidişatın nereye varacağı kestirilemiyor. Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada ise çarpıcı bir çıkış yaparak dolar kurunun düşeceği tarihi açıkladı.

Finans 04.12.2021 - 19:35 04.12.2021 - 19:35 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi çok kritik bir süreçten geçmeye devam ediyor. Bu süreçten geçilirken Türk lirası tarihi kayıplar yaşayarak vatandaşların yaşam standartları iyice dibe çekiliyor. İnsanlar artık dolar kurunun ne zaman düşeceğini umutsuzca beklemeye başladılar. Kurlardaki yükseliş trendlerinin Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen devam etmesi büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Ekonomist Atilla Yeşilada ise bu ekonomikl ortamda dolar kurunun ne zaman düşeceğine dair tarih vererek yeni dolar analizini kamuoyu ile paylaştı.

FED FAİZ ARTIRIMLARINA BAŞLAYACAK

Dolar kurunun düşmesini faiz artırımlarına bağlayan Atilla Yeşilada, "Dolar yatırımcısı 2022 yılı için çok dikkatli olmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) 2022 yılı içerisinde faiz artırımı kozunu kullanacak. Bu durum artık kesinlik kazandı diyebiliriz. En az iki defa FED 25 baz puanlık faiz artırımı yapacak. Bu durumda da Euro/dolar paritesinde düşüş olur. Dolar endeksi o zaman 102 - 105 seviyesine çıkabilir. Böylesi bir ortam Türk lirası için olumsuz olacaktır. Ancak burada Merkez Bankası bazı ensturmanları kullanmak zorunda kalabilir." dedi.

MERKEEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPMALI

Dolar kurunun düşüşü için Merkez Bankası'nın faiz artırımı yoluna başvurması gerektiğini söyleyen Atilla Yeşilada, "Yaşanan süreçte aklı başında herkes dolar kurundaki ateşin sönebilmesi için faiz artırımının gereklilik olduğunu anlamıştır. Merkez Bankası Başkanı da faiz indirimi için yer kalmadı diyerek bunu teyit etmiştir. Eğer dolar kuru gerçekten düşürülmek isteniyorsa FED 2022'de faiz artırımı yaparken daha şiddetli şekilde faiz artırımı yapılmalı. Bu şekilde kurdaki ateşi söndürebilirsiniz. Dolar endeksi yükselirken dolar kurunu da ancak bu şekilde düşürebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NE ZAMAN DÜŞER

Dolar kurunun düşüşüne dair tahminde de bulunan Atilla Yeşilada, "Dolar kurundaki yükselişler hem ekonomiye hem de vatandaşa büyük zararlar verdi. bu zararların bir adım ötesini Türkiye ekonomisi kaldıramaz. Göz göre göre intihar demektir bu. Haliyle 2022 yılında Merkez Bankası faiz artırımları yapacak. Buna dair Uluslararası finans kuruluşlarından yeni tahminler gelmeye başladı. Merkez Bankası'Nın 2022'de faiz artırımı yapması beklenti haline dönüştü. 2022'nin ilk yarısında hem faiz artrıımlarını hem de dolar kuru düşüşlerini görmemiz muhtemel. Ancak faiz artırımı yapılmazsa dolar kurunda kimse düşüş beklemesin." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@