Yeni Haftanın İlk Zam Haberi Geldi: Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatlarına Dolar ve Enflasyon Zammı Geliyor!

Zam yağmuru hız kesmeden devam ederken yeni haftanın ilk zam haberi geldi! Döviz kurunun yükselmesi ve enflasyonda yaşanan artış nedeni ile araç fiyatlarına zam haberi geldi.

Finans 23.05.2022 - 11:40 23.05.2022 - 11:43 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken son dönemde döviz kurunun da bu yükselişe eşlik etmeye başlaması ile beraber gelen zam haberleri arttı. Sadece enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile araç fiyatlarına ortalama yüzde 20 oranında zam geleceği belirtilirken bu fiyatlara bir de kur zammı eklendi. 

Pandemi döneminde fiyatlarında yaşanan rekor artışlar nedeni ile rekor seviyeye çıkan araç fiyatları son olarak Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş nedeniyle yönünü yeniden yukarıya çevirmişti. Savaş nedeni ile yeniden yaşanan tedarik sorunları ile üretim kapasitesi düşerken zaten büyük bir stok sorunu yaşayan araç sektöründe gelen haberler fiyatları biraz daha yukarıya çekmişti. 

NORMALLEŞME BEKLENEN ARAÇ FİYATLARINA YENİ ZAM DALGASI ŞOKU! ARABA FİYATLARI NE OLUR?

Sürekli olarak indirim beklenen ve pek çok kişinin fiyatların düşeceği beklentisi ile alımını ertelediği araç sektöründe yeni zam dalgası kapıda! Sektör temsilcileri peş peşe açıklama yaparken son olarak kur zamlarının geri döneceği açıklaması büyük yankı uyandırmıştı. Döviz kurunda yaşanan yükselişin araç fiyatlarına Haziran ayı itibari ile yayımlanacak yeni listelerde yansıtılacağını iddia eden sektör temsilcileri aynı zamanda enflasyon zammı da geleceğini iddia ettiler. 

araç-fiyatları-ne-olur-2022

Konu hakkında açıklama yapan OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, yıl sonuna kadar araç fiyatlarına sadece enflasyon kaynaklı yüzde 20 zam beklediklerini belirterek zam uyarısı yaptı. Ne yazık ki araç fiyatlarına yapılan zamlar ÖTV dilimini değiştirdiği için pek çok araçta 35 bin lirayı aşan bir rakamda yükselişe neden oluyor. Sanayi ve lojistik maliyetlerinde yaşanan artışları da zam olarak yansıtan otomobil üreticileri zamma doymazken döviz zamları da başladı. 

araç fiyatları düşer mi ne olur

SIFIR ARAÇ FİYATLARINA DÖVİZ ZAMMI! KUR ZAMLARI FİYATLARI NE KADAR YÜKSELTİR?

Geride bıraktığımız hafta içerisinde döviz kurunda yaşanan yükselişi neden gösteren Renault, Fiat, Nissan ve Honda markaları sıfır araç fiyatları listelerinde zam yapmışlardı. Yaşanan süreçte döviz kurunda yaşanan yükselişin yüzde 7 seviyesini aşması ile diğer markaların da zamlara başlayacağı iddia edilirken gelen zamlar sonrasında ÖTV dilimlerinin de değişme riski bulunuyor. Zamlar sonrasında Renault Clio Joy 1.0 Sce 65 bg donanım paketi satış fiyatı 313 bin liradan 327 bin 900 liraya yükseldi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@