Yeni İmar Kanunu Teklifi Mecliste! Neler Değişecek? Kanun Teklifinin Tüm Maddeleri!

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler bugün Meclis'te başlıyor.

EMLAK HABERLERİ 15.01.2020 - 08:12 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler bugün Meclis'te başlıyor. Peki, yeni imar kanunu neleri değiştirecek? İşte Kanun Teklifinin Tüm Maddeleri!

AK Parti tarafından hazırlanarak meclise sunulan Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi  bu akşam TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu tarafından görüşülmeye başlanacak. KOMİSYON TARAFINDAN GÖRÜŞÜLECEK YENİ İMAR KANUNU NELERİ DEĞİŞTİRECEK?Konu hakkında A Haber televizyonunun canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulunan İmar Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek "10 kanunda değişiklik öngörülürken bu çalışmayla imar, iskan, kıyı, gecekondu kanunu gibi bir çok kanun değişikliği gündemde. İlk defa yatay yapılaşmaya yönelik olarak kanuni bir düzenleme ve teşvik gündeme geliyor" dedi. RANT VERGİSİ GELİYOR! Uzun süredir gündemde olan rant vergisi hakkında da değerlendirmede bulunan Akyürek değeri artan alanların kamu gelir kalemi başlığı ile bakanlık ve belediye bütçesine aktarılacağını söyledi. Akyürek  "Bütün planlamış veya planlanmamış alanlarda yapılaşma tamamlanmadıysa yükseklikle ilgili meclislerimiz bir karar alacak.Metrekare hakkına müdahale edilmeden kazanılmış haklara dikkat edilerek bu sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu. TAMAMLANMIŞ BİNALARDA TRAŞLAMA YAPILACAK MI?Yeni kanun teklifinin en çok merak edilen konuları arasında yer alan tamamlanmış yapılar hakkında da bilgi veren Akyürek tamamlanmış yapılara müdahale olmayacağını ancak yapımı süren yapılar için müdahale olacağını belirterek "Ancak imara ve ruhsata aykırı bir yapı yapılmışsa, tapusuna ilgili idare tarafından uyarı ve şehr düşürülecek.Böylece satış ve kiralama gibi işlemlerden sonra vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilmiş olacak" dedi. Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi PDF Formatı Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@