Yeni Kararname İle Tapu ve Kadastro Usul ve Esasları Yeniden Belirlendi

4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugünkü Resmi Gazete sayısında yayımlandı. Yeni kararname ile Tapu ve Kadastro Usul ve Esasları yeniden belirlendi.

Emlak Haberleri 15.07.2018 - 20:49 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugünkü Resmi Gazete sayısında yayımlandı. Yeni kararname ile Tapu ve Kadastro Usul ve Esasları yeniden belirlendi.

Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 4), 15 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlandı. Yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 34. bölüm Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlenmiş oldu. Tapu Harç Tarifesi YayımlandıResmi Gazete'de yayımlanan yeni kararname ile beraber mülkiyet hakkını tespit etmek üzere taşınmazların kadastro çalışmalarını planlamak, yürütmek, yenilenmesini ve güncellenmesini sağlamak, tapu sicillerini oluşturmak, arşivlenerek korunmasını sağlamak, harita yapmak, üretim standartlarını tespit etmek ve arşivlenmesini sağlamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kuruluş, görev, yetki ve sorumlulukları ile teşkilatlanmasına ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlenmiş oldu. Resmi Gazete metni içerisinde tapu harç tarifesi de yer aldı. Yeni tarifeye göre Tapu Döner Sermaye Hizmet Bedeli 103,50 lira olarak belirlendi. Buna ek olarak Kadastro Döner Sermaye Ücretleri 2018 olarak tahsil edilecek olan ücret ise 69,50 lira olarak belirlendi. Aplikasyon ücretleri ise 170 liradan başlayarak 2 bin 43 liraya kadar çıkıyor. Tapu cins değişikliği ücreti 279,50 liradan başlarken tapu birleştirme harcı 2018 için ise 155 lira alınmasına karar verildi. Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve yeni Tapu masrafları cetveli masraf listesi bilgilerine ulaşmak için Resmi Gazete sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ... (Tapu ve Kadastro 34. Bölümde Yer Alıyor)Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@