Yeni Konut Kredisi Sistemi İçin Start Verildi

Konut kredisi çekmek isteyen kişileri ilgilendiren yeni konut kredisi sistemi BDDK tarafından resmen yürürlüğe alındı. Peki, yeni sistemin vatandaşa getirisi ne olacak?

KONUT KREDİSİ 01.08.2018 - 10:40 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Konut kredisi çekmek isteyen kişileri ilgilendiren yeni konut kredisi sistemi BDDK tarafından resmen yürürlüğe alındı. Peki, yeni sistemin vatandaşa getirisi ne olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafnıdan alınan karar ile kullanıma sunulan tasarruflu konut kredisi paketi ile bundan sonra yeni bir konut kredisi ürünü için başvurular alınmaya başlanmış oldu. Tasarruflu konut kredisi paketi kapsamında enerji kimlik belgesi olan binalarda yer alan konutlar için yapılan konut kredisi başvurularında ödenecek olan konut kredisi peşinatı tutarında indirim yapılacak. Enerji performansı A kategorisi olan binalarda yer alan taşınmazlar için çekilmek istenen konut kredisi başvurularında konut kredisi peşinatı yüzde 10 seviyesine çekilecek. Yüzde 90 Konut Kredisi Kullanılabilecek A sınıfı enerji belgesi olan binalarda ev almak isteyen kişilere bankalar bundan sonra konut kredisi için yüzde 90 kredi limiti tanıyabilecek. Yani bu konutları satın almak isteyen kişiler sadece yüzde 10 peşinat ödeyerek ev sahibi olacak. Enerji sınıfı B olan binalarda ise konut kredisi kullanım oranı yüzde 85, konut kredisi peşinat oranı yüzde 15 olarak uygulanacak. Bunların dışında kalan tüm konutlarda yine konut kredisi peşinatı yüzde 20 olarak uygulanacak ve herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Amaç Enerji Tasarrufu Yüksek Binalar Üretmek Hükümet tarafından desteklenen programın temel amacı enerji tasarrufu sağlayarak kışın ısınma yazın ise soğutma maliyetlerinde belirgin düşüş yaşayarak Türkiye'nin enerji tüketimi verilerini azaltabilmek. Bu sayede Türkiye'nin enerjide dışa olan bağımlılığının azaltılması da amaçlanıyor. Konut Kredisi Peşinatı Nedir?Konut satın almak için bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin satın alacakları ev için ödemeleri gereken peşinat tutarına konut kredisi peşinatı adı verilmektedir. Bu tutar normal konut kredisi başvuruları için yüzde 20 olarak uygulanmakta olup peşinatsız konut kredisi çekmek isteyen kişilerin satın almak istedikleri konutun yanı sıra ikinci bir taşınmazın tapusunu daha bankaya teminat olarak göstermeleri istenmektedir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@