Yeni Konut Üretimi Azaldı, Kiralara Zam Yağmuru Başladı!

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile yeni konut projeleri birer birer rafa kaldırılmaya başlanırken konut stokunun azalması ve yeni konut üretiminin de düşmesi ile beraber kiralık ev fiyatlarına zam yağmuru başladı. Konut kiralarına zam son bir senede yüzde 15 barajını aştı...

Yeni Konut Üretimi Azaldı, Kiralara Zam Yağmuru Başladı!

Konut fiyatlarında ve üretiminde yaşanan dalgalanma kiralara da yansımaya başladı. Konut sektöründe yaşanan güven kaybı ve ekonomideki belirsizlik sonrası pek çok inşaat şirketi yeni konut projeleri için lansman çalışmalarını ertelerken rafa kaldırılan projelerle konut arzı büyük kayıp yaşadı.

Yeni konut üretiminde yaşanan bu daralma ilk önce konut fiyatları için zam yapılmasına neden olurken konut fiyatlarına gelen zamlar kademeli olarak kiralık ev fiyatlarına da yükseliş olarak yansımaya başladı.

İSTANBUL'DA KİRALARA SON 1 SENE İÇERİSİNDE YÜZDE 15 ZAM GELDİ!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Ev kiralarının artışı devam etti, özellikle geçen temmuzdaki kredi kampanyasından sonra azalan stok nedeniyle piyasa daralmaya devam etti. Talepteki büyüme oranı azalsa da arz talepten daha az olduğu için fiyatlar arttı. Üstelik yatırım için ev almak artık cazip olmadığından kiralanan ev miktarı azaldı, arz daraldı, bu da kiralama fiyatlarını yukarı çekti” diyerek İstanbul genelinde kiralara son 1 senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 10-15 arasında zam geldiğini söyledi.

KONUT FİYATLARI VE KİRALARA NEDEN ZAM GELİYOR?

Piyasada yaşanan dalgalanma nedeni ile hem sıfır konut üretimi hem de kiralık daire arzında büyük bir daralma yaşanırken yaşanan bu daralma fiyatlara yükseliş olarak yansıyor. Pandemi nedeni ile insanların artık evde daha fazla zaman geçirmeye başlaması ile evlere olan ihtiyaç artış gösterirken süreçte artan talebin konut arzı ile karşılanaması da fiyatları yükseltti.

Özellikle de pandemi sonrası şehir dışında, yazlık bölgelerde, bahçeli ve balkonlu evlere olan ilgi artarken bu talep artışı bazı bölgelerde konut fiyatlarına rekor oranda zam gelmesine neden olurken ev fiyatlarına gelen zamlar kademeli olarak kiralara da zam olarak yansıtılıyor.