Yeni Konut Üretimi Azaldı, Konut Stoku En Geç 3 Yıl İçinde Eriyecek, Ev Fiyatları Hızla Yükselecek

TÜİK tarafından açıklanan inşaat ruhsatı rakamları yeni konut üretiminin yok denecek kadar azaldığını gözler önüne serdi.

Emlak Haberleri 07.06.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

TÜİK tarafından açıklanan inşaat ruhsatı rakamları yeni konut üretiminin yok denecek kadar azaldığını gözler önüne serdi.

Açıklanan rakamları değerlendiren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık yeni inşaat ruhsatı rakamlarında yaşanan düşüşe dikkat çekti. Yeni konut üretiminin yok denecek kadar azaldığını belirten Akbalık bu sayede mevcut konut stoklarının satış rakamlarının bu aralıkta seyretse dahi en geç 3 yıl içerisinde eriteleceğini söyledi. Doğru Konut Projeleri Satılacak! Bir dönem sürekli olarak yanlış konut projeleri üretildiğini belirten Akbalık "Halihazırda piyasada biri bilinçsiz üretilen ve tüketicilerin beklentisine uygun kullanım alanı ve lokasyonu uymayan tamamen sürü psikolojisi ile yapılan projeler ile tüketicinin taleplerine uygun olarak yapılmış nitelikli projeler gibi iki tür proje var. Nitelikli konutlar mevcutta yaşanan fînansal sıkıntılardan etkilendi.Ancak satışları azalarak da olsa devam ediyor. Diğer konutlar ise zaten fînansal sıkıntıdan önce sorun yaşıyordu. Örneğin bilinçsizce yapılan bu tür konutlarda 40 metrekare yatak odası yapılmış, salona 25-30 metrekare ayrılmış ki bu tarz projelerin satışında çok sıkıntı yaşanıyor. Ya da bir dönem 1+1'ler çok satıyor diye bu tipte yapılan çok sayıda projenin satışında zorluklar çok fazla. Ayrıca yeni inşaat üretimi de azalıyor. Dolayısıyla üretim azaldığında ve mevcut stoklar talep gördüğünde bu bir şekilde erir" diyerek konut stokunun en geç 3 yıl içerisinde bitirileceğini söyledi. Piyasa Açıldığı Anda Konut Fiyatları Yükselecek Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık "Gayrimenkul şirketleri bu artışları fiyata yansıtmadı. Böylece mevcut stoklar birer ucuz ürün haline geldi. O yüzden bir fırsat barındırıyor. Sektör de bu yılın eylül ayından itibaren başlayacak olan hareketlilikle birlikte yeniden fiyatlar artmaya başlayacak" diyerek konut fiyatlarında yükseliş yaşanacağını iddia etti. Hiçbir Şey Yapılmazsa Dahi Konut Stoku En Geç 3 Yıl İçinde Eriyecek! Türkiye'de bir dönem yaşanan en büyük sorun bilinçsiz konut üretimi olarak gösteriliyordu. Büyüyen inşaat sektörünü yatırım fırsatına çevirmek isteyen pek çok kişi bu işten anlamadığı halde mütehhit olurken konut üretimi de rekor seviyelere çıkmıştı. Son dönemde ise yeni inşaat ruhsatı alan müteahhit sayısında rekor seviyede azalma olduğunu söyleyen EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik "2018 yılında 2017 yılma göre yüzde 60 oranında sektörde küçülme yaşandı. Şimdi 2019'un ilk çeyrek verilerine baktığımızda ise 2018 yılına göre yüzde 50 küçülme yaşanmış. Yani konut ruhsatları yok denecek azalmış. Bu kadar az üretim varsa hiçbir şey yapılmazsa eldeki stok 3-4 yılda eritilebilir" dedi.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@