Yeni Konut Üretimi Dönemi Başladı! Herkes Ev Sahibi Olacak

İnşaat sektörü yaşadığı zorlu süreci kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ile atlatmaya hazırlanıyor. Yaşanan krizden önemli dersler alan sektörde yeni bir dönem başlıyor!

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 12:32 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

İnşaat sektörü yaşadığı zorlu süreci kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ile atlatmaya hazırlanıyor. Yaşanan krizden önemli dersler alan sektörde yeni bir dönem başlıyor!

Bankaların faiz oranlarında yaşanan rekor yükseliş, hükümetin tasarruf tedbirleri ve ekonomik dalgalanma ile zorlu bir süreçten geçen inşaat sektörü 0.99 konut kredisi kampanyası ile rahat bir nefes aldı. Sektörde yüzler artan konut talebi ile yeniden gülmeye başlarken krizin sektöre en büyük katkısı ayakların daha sağlam yere basmasını sağlaması oldu. Hesapsız Lüks Konut Projeleri Değil, Ucuz Planlı Konut Üretimi Yapılacak! Yaşanan süreci değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas bundan sonra dış cephesinde en pahalı, lüks kaplama malzemelerinin kullanıldığı lüks konut projeleri yerine daha makul maliyetlerle inşa edilecek ucuz konut üretiminin ağırlık kazanacağını söyledi. Elmas Hürriyet Gazetesi yazarlarından Gülistan Alagöz'e vermiş olduğu röportajında "Herkes ince eleyip sık dokuyacak ve ihtiyaca göre üretecek. Çünkü ihtiyaca dönük konutun her dönemde satıldığı görüldü. Bir şey daha gördü herkes; bir savurganlık dönemi oldu.Mimarlar, mühendisler, firmalar ve alıcı beklentileri her şeyin en iyisini, fazlası istendi. Bunları da derlemek toparlamak lazım. Maliyetlere dikkat edeceğiz. Ürettiğimiz her şey satılacak bir dönem yok önümüzde. Üretirken dikkatli üreteceğiz. Mesela artık eline geçen her malzeme cepheye yapıştırılmayacak.En gösterişli benim binam olsun yarışı olmayacak. Tasarımdan da vazgeçmeyeceğiz ama daha kontrollü olacak. Sosyal tesislerde de ihtiyaç fazlaları oldu. Bu alanlar yapılırken firmaya, sonrasında yaşayanlara masraf. Bir de sermaye yapısı güçlenecek. Daha çok sermaye daha az borç şeklinde yeni yatırımlar olacak" dedi.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@