Yeni Konut Üretimi Yüzde 53 Azaldı, Konut Yatırımı Cazip Hale Geldi!

Konut satış rakamları her geçen gün biraz daha düşerken yeni konut üretimi de rekor oranda azaldı. Alım gücü azaldı ama konuta ihtiyaç arttı!

Yatırım Rehberi 25.06.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Konut satış rakamları her geçen gün biraz daha düşerken yeni konut üretimi de rekor oranda azaldı. Alım gücü azaldı ama konuta ihtiyaç arttı!

Düşen konut satış rakamları müteahhitleri konut üretimi konusunda isteksizleştirdi. Konutu satamama endişesi ile yeni konut üretimi rekor oranda azalırken yaşanan düşüş konut yatırımını cazip hale getirdi. Yapı Ruhsatı Verilen Yeni Daire Sayısı Yüzde 53 AzaldıEkohaber yazarlarından Mursel Öztürk tarafından yapılan habere göre üretilen yeni daire sayısında yüzde 53,6 gibi rekor bir oranda azalış yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan Yapı İzinleri 2018 yılı sonuçlarına göre, yılın on iki ayında bir önceki yılın on iki ayına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların bina sayısında yüzde 36,7, yüzölçümünde yüzde 48,9, değerinde yüzde 35,8 ve daire sayısında % 53 azalış yaşandı. Yani üretilen yeni daire sayısı yarı yarıya azaldı. Bu da aslında konut yatırımını çok daha cazip bir hale getirdi. Konuta Talep Azaldı, Ev Fiyatları Düştü! Konut satış rakamları her geçen gün düşerken azalan konut talebi konut fiyatlarının da düşmesini sağladı. Düşen konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen kişileri isteklendirirken ne yazık ki yükselen konut kredisi faiz oranları ise elinde nakit para birikimi olmayan kişilerin ev sahibi olmalarını zorlaştırdı. Elinde nakit para birikimi olan kişilere müteahhitler konut fiyatlarında yüzde 50 oranında indirim yapmaya başlarken bu darboğazın aşılması ve konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konuta talebin yeniden artması ile konut stoku tükendiği anda konut fiyatlarının büyük bir hızla artması kaçınılmaz görünüyor. Yani bugün konuta yatırım yapanlar yarın sektör hareketlendiği anda çok büyük bir kar elde edecekler.  Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@