Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi İçin Müjdeyi Bakan Kurum Verdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dünkü programını Ankara'ya ayırdı. Ankara'nın pek çok önemli projesini denetleyen Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 11.11.2018 - 09:01 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dünkü programını Ankara'ya ayırdı. Ankara'nın pek çok önemli projesini denetleyen Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara'nın en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri lan Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi alanını ziyaret eden Bakan Murat Kurum Yeni Mamak dönüşüm projesi hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'dan yerinde bilgi aldı. Mamak Altıağaç ve Mamak Karaağaç Bölgesinde İnşa Edilen 1.500 Konut Hak Sahiplerine Teslim Edilecek Denetimleri kapsamında Mamak Kentsel Dönüşüm bölgesini de ziyaret eden Murat Kurum burada vatandaşlarla sohbet etti. Yanına gelen bir vatandaşın "daha öncede bize söz veren çok oldu ama bu sözler tutulmadı" şeklindeki sitemine Bakan Kurum "6 ay içinde burada temel atacağız.Atamazsak sen bana gel, 'Sen böyle dedin, geldin yine yapmadınız' de yüzüme, ben de görevimi bırakacağım." diyerek cevap verdi. Bakan Kurum kentsel dönüşümde artık çok katlı binalara da kesinlikle bakanlık olarak onay vermeyeceklerini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında özel bir protokol metni imzalanacağını söyleyen Bakan Kurum ardından 1.500 konutun hak sahiplerine teslim edileceği müjdesini verdi.Bakan Murat Kurum "İlk etapta kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilmek üzere yeni Mamak bölgesinde bin konut üretimi yapacağız. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız bu konutları yapacak ve çok kısa zamanda inşaatlarına başlayıp, hak sahiplerine teslim edeceğiz." dedi. Kentsel Dönüşümde 15-20 Katlı Bina Dönemi Kapandı! Bundan sonra Türk toplumunu yansıtan kentsel dönüşüm projelerine imza atacaklarını söyleyen Bakan Kurum "Biz tüm Türkiye'de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdik ve inşallah ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp, yayınlayacağız. Hiçbir yerde biz kentsel dönüşümde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz, bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz.Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim milli kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yansıtan mahalle ölçeğinde, az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak da bizim kültürümüzü yansıtan projeler olacak.Bunun ilk örneğini yine Ankara'da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştiriyor olacağız ve tüm Türkiye'de yapacağımız projeler bundan sonra böyle olacak. Kentsel dönüşümde, 4-5 kat yeni alanlarda, mevcutta eğer bir yapılaşma söz konusuysa buralarda da 7-8 katı geçmeyecek şekilde bir düzenleme yapacağız, bunun dışındaki kentsel dönüşüme de müsaade etmeyeceğiz." dedi. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@