Yeni Piyasa Analizini Açıklayan Selçuk Geçer Tarih Verip Dolar Kuru 9,50 TL Olacak Dedi!

Ekonomist Selçuk geçer dolar kurundaki meydana gelen son hareketlere ilişkin yeni bir analiz yaparak dolar kuru için son fiyat tahminlerini açıkladı. Dolar kuru kaç TL olur?

Yeni Piyasa Analizini Açıklayan Selçuk Geçer Tarih Verip Dolar Kuru 9,50 TL Olacak Dedi!

Türkiye ekonomisinde çok önemli gelişmeler yaşanmaya ve piyasalarda bu gelişmeleri fiyatlamaya devam ediyor. Bunun yanında dünya ekonomisinden de gelen veri akışları piyasalardaki fiyatlamada etkili oluyor. Ekonomist Selçuk Geçer son yaptığı piyasa analizinde dolar kuruna ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ?

ABD ekonomisindeki gelişmelere dikkat çeken Selçuk Geçer, “ABD'de istihdam verilerinin düzelmesi bir faiz beklentisini de ortaya çıkardı. Rakamlar açıklanır açıklanır açıklanmaz altın fiyatlarında keskin bir düşüş meydana geldi. Ons altın 1.760 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Dolar endeksi ise kendisini 92,700 seviyelerine kadar yükselme kaydetti.

Dolar endeksinde meydana gelen yükselişlerle beraber bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı yaşandı. Bir süredir 8,40 TL ile 8,50 TL arasında fiyatlanan dolar kuru bir anda kendisini 8,63 TL seviyesine attı.

Dolar kurundaki yükselişin tek nedeninin dolar endeksindeki artışa bağlamak yanlış olur. Türkiye ekonomisinin kronik sorunları da bunda etkili oldu. Bundan dolayı da dolar kurundaki yükselişler devam ediyor ve yükselmeye de devam edecek.” dedi.

dolar kuru yeniş tahminler

AĞUSTOS AYININ ORTASINA DİKKAT!

Ağustos ayının ortasına dikkat etmek gerekir diyen Selçuk Geçer, “Daha önce yaptığım analizlerde Ağustos ayının ortasının çok kritik olduğunu söylemiştim. FED Başkanı yapılacak olan toplantıda yanlışlıkla varlık alımlarının azaltılmasına dair şahin bir açıklama yaparsa o zaman Türk lirası daha da değer kaybedecek.

Türkiye ekonomisi 68 milyar lira civarında bütçe açığı verdi. Yıl sonuna gelindiğinde 200 milyar liralık bir bütçe açığı oluşacak. Bunu karşılamak da çok zor olacak. Turizm gelirlerindeki azalmalar bütçe açıklarında etkili olacak. Türkiye bu yılın turizm gelirlerine ulaşamayacak.

Fitch bir açıklama yaparak Türkiye ekonomisi için çok kritik bir uyarıda bulundu. Enflasyon hızlı bir şekilde yükseliyor ve mevduat faizlerinin üzerine çıkmaya başladı. Fitch mevduat faizlerinin enflasyonun gerisinde kalmasının devam etmesi durumunda dolarizasyonun artacağı uyarısı yaptı. Bu Türkiye'nin kronik bir sorunudur.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU İÇİN YENİ TAHMİNLER!

Dolar kuru hakkındaki yeni tahminlerini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kuru 8,63 TL'nin üzerine çıktı. Görünen o ki kur hızlı adımlarla kendisini 8,80 TL'nin üzerine atacak. Türkiye'nin ödemeler dengesi pronlemi ile enflasyon ve faiz çıkmazı dolar kurunun yükselmeye devam etmesine neden olacak.

Enflasyon çok yükseldi ve neredeyse reel faizin üzerine çıktı. Bu saatten sonra eğer Merkez Bankası faiz artırımı yapmazsa ki yapmayacağı söyleniyor o halde dolar kurunun yükselişinin önünü kesmek mümkün olmayacak.

Dolar kurunda ilk hedef 8,80 TL olacak. Ardından ise dolar kurunda 9,50 TL'ye doğru bir gidiş meydana gelir. Bunlar normal şartlar içerisinde olabilecek beklentilerdir. Anormal şartlar etklili olursa dolarda büyük kırılmalar olur. O durumda şu andaki dolar kuru rakamını 2 ile çarpabiliriz. 16 TL- 17 TL seviyesinde bir dolar kuru görülebilir.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer verdiğimiz ekonomik değerlendirmeler ilgili, ekonomistin bireysel düşüncelerinden ibarettir. Bu bağlamda burada yer alan ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı almak hedeflenen kazançları getirmeyebilir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER