Yeni Tapu Senetleri Çıktı, Eski Tapu Senetleri Değiştirilecek Mi?

Dijital tapu senetleri bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından tanıtıldı. QR kodlu yeni tapular ile ilgili vatandaş "tapular değişecek mi? sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Emlak Haberleri 29.11.2018 - 15:27 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Dijital tapu senetleri bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından tanıtıldı. QR kodlu yeni tapular ile ilgili vatandaş "tapular değişecek mi? sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni tapuların tanıtım toplantısında konuştu. Yapılan tanıtım toplantısı ile Türkiye'de dijital tapu dönemi resmen başlamış oldu. Peki, eski tapular değiştirilecek mi, yeni tapular nasıl alınacak?Yeni QR Kodlu Dijital Tapular Nasıl Alınacak?Eski tapularını değiştirmek isteyen kişiler taşınmazın bağlı olduğu belediye içerisinde yer alan Tapu Dairelerini kimlik belgeleri ve tapuları ile beraber ziyaret ederek yeni tapularını çıkarabilecek. Yeni tapu almaya giden kişilerin kimlik belgelerinin yanı sıra tapu almak için gereken belgeler arasında yer alan iki adet vesikalık resim ve emlak vergisi borcu yoktur yazısı da istenecek. Eski Tapuların Değiştirilmesi Zorunlu Mu Olacak?Basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan Bakan Kurum "Tabi ki mevcut tapu senetlerimiz halen geçerli ancak tapularını yenilemek isteyen vatandaşlarımız da tapu müdürlüklerimize gittiği zaman tapu senetlerini değiştirebiliyorlar" diyerek böyle bir zorunluluk bulunmadığını söyledi. Yeni Tapuların Sağlayacağı Avantajlar Neler?Yeni tapuların üzerinde artık QR kodu olacağını söyleyen Bakan Kurum "Diğer önemli özellik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üzerinde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz.Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada 'rota' kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor" dedi. Dijital Tapu Dönemi Başladı, QR Kodlu Yeni Tapular Geliyor!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeni Tapu Senedi Tanıtımını Yaptı!Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@