Yeni TRT Genel Müdürü Olarak Atanan Mehmet Zahid Sobacı Kimdir, Nerelidir?

14 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/346, 347, 348, 349) kapsamında yeni görevlendirmeler yapıldı. 14 Temmuz tarihli Atama Kararnamesi ile TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri değişti. Yeni TRT Genel Müdürü Mehmet Sobacı oldu. Peki, Mehmet Zahid Sobacı kimdir, önceki görevi neydi, nerede çalışıyordu, mesleği ne, evli mi, kaç yaşında?

Gündem 14.07.2021 - 08:40 14.07.2021 - 08:40 Emlak 365

Türkiye'nin ilk televizyon kanalı olan ve devlet kanalı statüsünde hizmet veren TRT yönetiminde büyük değişim yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 14 Temmuz tarihli Atama Kararnamesi ile hem TRT Genel Müdürü, hem yönetim kurulu başkanı hem de yönetim kurulu üyeleri değişti. 

TRT YÖNETİM KURULU BAŞKANI PROF. DR. AHMET ALBAYRAK OLDU! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında TRT kadrolarında deprem olarak nitelendirilen değişiklikler yapılırken TRT Yönetim Kurulu Başkanı olarak Prof. Dr. Ahmet Albayrak atandı. 2003 senesinde Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden fakülte birincisi olarak mezun olan Ahmet Albayrak 2005 senesinde yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında tamamladı.

2008 senesinde ise sanatta yeterliğini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında tamamlayarak eğitim sürecini tamamladı. Kültür ve Turizm Bakanlığından 4 kez başarı ödül alan ve kariyerine pek çok solo sergi sığdıran Prof. Albayrak'ın eserleri pek çok ülkede sergilendi.

TRT GENEL MÜDÜRÜ OLARAK ATANA MEHMET ZAHİD SOBACI KİMDİR, NERELİDİR?

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT kadrolarında yeni atamalar yapılırken yeni TRT Genel Müdürü olarak atanan isim ise Mehmet Zahid Sobacı oldu. 4 senelik görev süresi sona eren TRT eski genel müdürü İbrahim Eren yerine atanan Sobacı'nın kariyeri, yaşı, memleketi ve önceki mesleği ise merak konusu oldu. 

2001 senesinde Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 

Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı'nda ilk olarak 2005 senesinde yüksek lisansını ardından ise 2009 senesinde doktora eğitimini tamamladı. 

2013 senesinde doçent unvanını almaya hak kazanan Sobacı, 2020 senesinde ise Profesör unvanını elde etti. 

Kamu yönetiminde reform, Sosyal Medya ve Siyaset, Kamu Politikası alanlarında özel çalışmalar gerçekleştirdi. 

Çok sayıda kitap yazan Sobacı'nın imzası ile yayımlanan bazı kitaplar ise şu şekilde sıralandı: "İdari Reform ve Politika Transferi", "Kuram ve Uygulamada Kamu Yönetimi", "Social Media and Local Governments: Theory and Practice", "Sub-National Democracy and Politics through Social Media" ve "E-Parliament and ICT-Based Legislation: Concept, Experiences and Lessons". 

2015 ve 2018 yılları arasında düşünce kuruluşu SETA'da iç siyaset alanında yürüttüğü çalışmalar ile adından söz ettirdi. 

2018 ve 2021 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sobacı 2019 senesinde ise Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atandı. 

2021 senesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atılan imza ile TRT Genel Müdürü görevine getirildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@