Yeni Vergi Reformu Paketi Geliyor! İşte Yeni Vergiler, Teşvikler, Destekler Ve Muafiyetler!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üzerinde yaklaşık 1 yıldır çalıştığı Vergi Reformu Paketi'nde sona gelindi. Yeni vergi düzenlemelerinde hangi değişiklikler yapılacak? 

Finans 25.09.2021 - 11:30 25.09.2021 - 11:45 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yaklaşık bir yıldır yeni bir vergi, düzenlemesinin üzerinde çalışıldığı biliniyor. Bu konuda son gelen haberere göre bakanlık kurmayları Vergi Reformu paketi'ne son halini verdiler. 1 Ekim'de TBMM'nin açılmasıyla yasalaşma süreci başlayacak olan yeni vergi paketinde oldukça dikkat çeken düzenlemeler yer alıyor. 

Yeni vergi paketine son ahalinin verilmesi üzerine Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda yeni düzenlemeler üzerine fikir alışverişinde bulunulurken Vergi Reformu paketi'ne de son hali verilmiş oldu. 

SOSYAL MEDYA KAZANÇLARI VERGİLENDİRİLECEK

Vergi Reformu Paketi kapsamında yapılacak olan yeni düzenlemelerde sosyal medya üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi konusu da belirli bir sistem haline getiriliyor. Başta Youtuber'lar olmak üzere internet ortamında gelir elde eden herkesten yüzde 15 oranında vergi kesintisi yapılacak. Daha önce yapılan düzenlemeyle yayınlanan reklamlardan dolayı vergi mükellefi haline getirilen bu kişilerden ayrıca vergi tahsil edilecek. Ayrıca YoutuBer'lardan defter tutma zorunluluğu istenmeyecek. 

GOOGLE VE YOUTUBE KAZANÇLARI VERGİLENDİRİLECEK

Sosyal meyda üzerinden faaliyet gösteren ve ders verenler, yemek programları yapanlar, ürün tanıtımı gerçekleştirenler belirli bir izleyici sayısına ulaştıklarında izlenmeye alınacaklar. Google ve Youtube tarafından ödeme alanlardan bu ödemelerin vergileri tahsil edilecek. Bu platformlar üzerinden 3 Milyar TL gelir elde edenler olduğu biliniyor. Bu gelirlerin tamamı vergilendirilecek. 

DİJİTAL VERGİ DAİRESİ GELİYOR

Vergi reform paketinin en önemli kısmı ise Dijital Vergi Dairesi olacak. Mükellefler elektronik belge ve elektronik defter uygulamalarına dahil edilecekler. Tüm mükelleflere 7/24 hizmet verecek olan Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulaması hayata geçirilecek. Bu uygulama içerisinde Dijital Vergi Asistanı sistemi oluşturulacak. 

VERGİ İNCELEME SÜRELERİ KISALACAK

Dijital vergi Denetimi Sistemi de geliştirilerek uygulamaya sokulacak. Böylelikle vergi inceleme sürelerinde zamandan tasarruf sağlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tüm bu sistemin yazılımlarını dışarıdan satın alabilecek ama bu yazılımlarını yapan firmalar bir devlet memuru kadar sorumşlu olacaklar. Mükelleflerin kişisel bilgilerinin veya mali bilgilerinin açıklanması veya kullanılması vergi suçu olarak değerlendirilip cezai yaptırım uygulanacak. 

ÖZ SERMAYESİNİ ARTTIRAN ŞİRKETLERE VERGİ TEŞVİKLERİ VERİLECEK

Yeni vergi reformu paketi ile şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve özkaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler de yapılacak. Öz sermayesini arttıran şirketlere bazı vergi teşvikleri sağlanacak. Bilanço esasıa göre defter tutan işletmeler, aktiflerinde bulkunan taşınmazlar ile amortismana tabi iktisadi kıymetlerini yurt içi üretici faiyatlarında meydana gelen artışla değerleyecekler ve bu değer artışı üzerinden belli bir oranda vergi ödeyecekler. Bu oranın da yüzde 2 olacağı tahmin ediliyor. 

KARAVANLARDAN ALINAN VERGİLER AZALTILACAK

Karavan turizminin geliştirilmesi için de bir vergi düzenlemesi yapılıyor. Karavan turizminden elde edilecek olan gelirlerin artması için kanunda değişikliğe gidilecek. Karavana dönüştürülen araçlardan Türkiye'de yüksek tutarlarda vergi alınıyordu. Bu vergi düşürülecek ve karavana dönüşen araçlar daha az vergi ödeyecekler. Eğer karavana dönüşen araç Türkiye'de üretiliyorsa vergisi çok daha düşük olacak. 

ESNAFTAN GELİR VERGİSİ ALINMAYACAK

Yapılacak olan düzenleme ile kuaför, terzi, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnaflardan gelir vergisi alınmayacak. Bu esnafları vergi yükleri bu şekilde azaltılacak. Vergi muafiyeti ile teşvik edilecek olan bu esnafların işyerlerinde süreklilik sağlanması için destek olunacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@