Yeni Vergi Usul Kanunu TBMM'de Kabul Edildi! İşte Yeni Vergi Muafiyetleri Ve Diğer Değişiklikler!

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. 

Finans 14.10.2021 - 22:43 14.10.2021 - 22:51 Engin Uzunoğlu

TBMM'de bir süredir  Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için milletvekilleri yoğun bir mesai yürütüyordular. Önce Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifi komisyonda kabul edildikten sonra Genel Kurul'a geldi. Genel Kurul'da yoğun bir şekilde devam eden görüşmelerin ardından Yeni Vergi Usul Kanunu kabul edildi. 

835 BİN KÜÇÜK ESNAFA GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ve artık yasalaşan kanun teklifine göre yaklaşık 835 bin küçük esnafa gelir vergisinden muafiyet getirildi. Ayrıca bazı çiftçilere de vergi muafiyeti imkanı verildi. Yıllık cirosu 240 Bin TL'nin altında olan tüm mükellefler gelir vergisinden muaf olacaklar. 

ÇİFTÇİLERİN DESTEK ÖDEMELERİNDEN VERGİ KESİNTİSİ YAPILMAYACAK

Çiftçilerin mazot, gübre gibi tarım destek ödemelerinde uygulanan vergi kesintisi de kaldırıldı. Artık çiftçilerin aldıkları destek ödemelerine vergi kesintisi yapılmayacak. Ek olarak ise son 5 yıl içerisinde çiftçilere verilen desteklerden dolayı yapılan vergi kesintileri de geri ödenecek. Bu kapsamda çiftçilere toplamda 3,5 Milyar TL tutarında ek ödeme yapılacak. 

Yeni Vergi Usul Kanunu ile internet üzerinden para kazananları da ilgilendiren bir yenilik yapıldı. Sosyal medya üzerinden aldıkları reklamlar ile gelir elde edenler yüzde 15 oranında stopaj vergisi ödeyecekler. 

Elektronik ortamdaki vergi uygulamalarında da genişletilme yapıldı. Elektronik defter beratı, elektronik muhasebe fişi bir ek uygulamalar devreye sokulacak. Ayrıca mükellefler defter ve diğer belgelerini elektronik ortamda sunabilecekler. Böylece birokraside işlemler azalmış olacak. 

İNTERNET ÜZERİNDEN KAZANILAN GELİRLERE GELİR VERGİSİ İSTİSNASI

İnternet üzerinden metin, görüntü, ses ve video paylaşarak kazanç elde edenler ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin paylaşım ve satış platformlarından elde ettikleri gelirler Gelir Vergisi'nden istisna tutulacak. Ancak bu imkandan yararlanabilmek için Türkiye'de kurulu bankalardan bir hesap açılması ve bu gelirlerin bu hesaplar aracılığı ile tahsil edilmesi gerekecek. 

KONAKLAMA VERGİSİNİN YÜRÜRLÜĞE GİRME TARİHİ YİNE ERTELENDİ

Yeni Vergi Usul Kanunu ile 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen Konaklama Vergisi'nin yürürlülük tarihi de değişti. Buna göre Konaklama Vergisi yürürlüğe 1 Ocak 2023'te girecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@