Yeniden Değerleme Oranı 2022 Belli Oldu! Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Türkiye'de 2022 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı belli oldu. Yeniden değerleme oranı nedir, ne işe yarar? Yeniden değerleme oranı nelere uygulanır?

Finans 28.11.2021 - 00:38 28.11.2021 - 00:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir anlamı ifade eden 2022 yeniden değerleme oranı belli oldu. Merakla beklenen 2022 yeniden değerleme oranı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeniden değerleme oranı nedir? Yeniden değerleme oranı hangi hesaplamalarda kullanılır? Yeniden değerleme oranı ile nelere zam yapılır? İşte merak edilen yeniden değerleme oranı...

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR?

Yeniden değerleme oranı vergilerde, harçlarda ve diğer ücretlerde yapılacak olan yıllık değer artışı anlamına gelmektedir. Bu değer artışı Ekim ayındaki Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine göre belirlenmektedir. Yılın ilk 10 ayındaki artış yeniden değerleme oranı olarak tespit edilmekte ve Kasım ayında da açıklanmaktadır. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 2021 yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 şeklinde açıklanmıştı.

2022 YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

2022 yılı için uygulanacak olan yeniden değerleme oranı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 2022 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak tespit edilip açıklandı. 2022 yılına dair yapılacak olan hesaplamalarda yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,2'lik artışa gidilecek. Yeniden değerleme oranında meydana gelen keskin yükseliş ise enflasyonun yüksekliğinden kaynaklandığı bildirildi. 

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NELERİ ETKİLEYECEK?

2022 yeniden değerleme oranının açıklanmasının ardından bu oranın neleri etkileyeceği de merak konusu oldu. 2022 yılı için artış anlamına gelen yeniden değerleme oranı trafik cezalarını, vargi ve harçları, değerli kağıt bedelini, kamu ve özel sektördeki bazı kira artışlarını, eğitim ücretlerini etkileyecek. Emlak vergisi başta olmak üzere tüm vergi kalemlerine yüzde 36,2 oranında artış yapılabilecek. Bu artışla beraber 2022 yılında vatandaşların cebinden daha çok vergi ödemeleri çıkmış olacak.

Yeniden değerleme oranı 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi üzerinde de etkili olacak. Özellikle vergi gelirleri bu oranla yapılan hesaplamalar ile ortaya konulacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@