Yenidoğan Bebeklerin SGK Kaydını Yaparak, PTT Aracılığı İle 300,400 ve 600 TL Yardım Alabilirsiniz

Yenidoğan bebek yardımı parası almak için evraklarınızı tamamlayarak SGK' ya başvurmanız gerekmektedir. Bu sayede Devlet desteği olarak çocuk başına 300,400 ve 600 TL yardım alabilirsiniz.

Finans 25.07.2021 - 14:21 25.07.2021 - 14:34 Serhat Karaman

Yenidoğan Bebek SGK kaydı yapımı için öncelikle yenidoğan bebeğin Nüfus Müdürlüğüne kayıt ettirilmesi zorunludur. Yenidoğan bebeklerin Nüfus Müdürlüğüne olan kayıtları otomatik olarak gerçekleşir. Bu doğrudan Nüfus Müdürlüğüne kayıt işlemi hastanede gerçekleşen doğumlar için geçerlidir. Hastanede doğan bebek için hastane kayıt işlemi yapar iken hastane dışı doğum için ise bebek sahibinin Nüfusa kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekir. 

Yenidoğan bebek SGK kaydı için Nüfus Müdürlüğünün nüfus kaydını onaylaması gerekir. Yenidoğanın nüfus kayıt onayının ardından Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılarak SGK kaydı oluşturulur. Sosyal Güvenlik Merkezine yapılacak başvuru Sağlık Provizyon ve Aktivasyon sistemine kayıt içindir. 

Yenidoğan Bebek İçin Sağlık Sigortası Nasıl Olur?

Yenidoğan bebek için sağlık sigortası için kişilerin herhangi başvuru yapmasına gerek yoktur. Fakat sigorta işlemlerine gereksinim duyulmama sebebi yenidoğan bebeğin anne ya da babasında sosyal güvence var ise bebeğe de doğrudan babanın sağlık sigortası geçiş yapar. Bebek için annenin sigortası kullanılsın istenir ise bunun için başvuru yapılır. Bu başvuru Sosyal Güvenlik Merkezinde dilekçe ile yapılır. 

Yenidoğan bebeğin annesinin veya babasının prim borcu var ise de sağlık sigortası kapsamından yararlanması mümkündür. Burada SSK ya da BAĞKUR üzerinden olsa bile BAĞKUR prim borcu bebek doğumundan 18 yaşına kadar SSK ya da BAĞKUR üzerinden olan sağlık güvencesinden yararlanması mümkündür.

Yenidoğan Bebek Yardım Parası Nasıl Alınır?

Yenidoğan bebek yardımı parası almak için evraklarınızı tamamlayarak, bulunduğunuz ilde ki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek ya da Sosyal Hizmetler Merkezinde giderek gerçekleştirilebilir. Bu yönteme imkan bulamayan kişiler için posta göndermek bir alternatif oluşturur. Başvuru için bir diğer alternatif ise ALO 144 Sosyal Yardım Hattını aramaktır. Yenidoğan bebek SGK kaydı yapıldıktan sonra bu şekilde telefon üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

yenidogan-bebek-yardimi

Bu yöntemler ile yaptığınız çocuk yardım parası başvurunuz, belgelerinizi gönderdiğiniz kurumca detaylıca gözden geçirilip, herhangi bir problem olmadıkça ya da başvuruda eksik bilgi veya belge yok ise onay sürecine yönlendirilir. Bu aşamanın sonrasında ödeme gerçekleşir. Başvuru konusunda bir diğer husus ise anne ya da baba bir kamu çalışanı ise çocuk yardım parası başvurusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek ya da Sosyal Hizmetler Merkezinde giderek değil, kendi çalıştığı kurumda başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Yenidoğan Bebek Yardım Parası Ne Kadardır?

Yenidoğan bebek yardım parası tutarı Başvurularını gerçekleştiren ve onay alan kişiler için belirlenen çocuk yardımı tutarı kişilerin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ki çocuk sayısı göz önünde bulundurularak ilk çocuk için yardım miktarı 300 TL’dir. Aynı tarihten sonra ki ikinci çocuk için yardım tutarı 400 TL’dir. Yine bahsedilen tarihten sonra ki üçüncü çocukta ise yardım miktarı 600 TL’dir.

Yenidoğan Bebek Yardımı Parası Nereden Alınır?

Yenidoğan bebek yardım parası almak için banka hesabına ihtiyaç duyulmaz. Para kişi için PTT’ye yatırılır. Kişi belirlenen yenidoğan bebek SGK kaydı için başvurusunu yaptıktan sonra işlemin gerçekleşmesi ile birlikte yardım ücreti yatırılır. Bu yatırılan tutar kimlik belgesi ile birlikte gidip çekebilir. Bu zaman dilimleri yıl içerisinde değişiklik göstermektedir. Başvurusunu tamamlayan kişi onay aldıktan sonra internet ile ya da ALO144 Sosyal Yardım Hattını arayarak sorgulama yapabilir. 

Çocuk yardım parası ödemeleri genel olarak ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül, kasım aylarında birer ay aralıklarla yapılır. Bu ayların 24. Ve 28. Günleri arasında kişiler adına PTT’ye yatırılır.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@