Yerli Araç TOGG'un Gemlik Fabrikasında İnşaat Hızla Devam Ediyor

Türkiye'nin en önemli hedeflerinden biri olan yerli araç TOGG için çalışmalar son sürat devam ediyor. Gemlik'te devam eden fabrikanın son hali görüntülendi.

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 16:59 18.11.2021 - 17:00 Mustafa KARAGÖZ

Yerli araç TOGG için çalışmalar her alanda devam ediyor. Üretim aşamasının tamamlanması ve seri üretime geçilmesi için tüm paydaşlar 4 koldan çalışmalarını sürdürüyorlar. Çalışamaları devam eden TOGG için en yoğun çalışma ise Gemlik'te fabrika inşaatında devam ediyor. 

TOOG GEMLİK FABRİKASI İNŞAATI HIZLA SÜRDÜRÜLÜYOR

18 Temmuz 2020 tarihinde başlanan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Bursa Gemlik inşaatı planlamalar kapsamında devam ediyor. 16 ay tamamlanan inşaat sürecinde tüm çalışmalarda sapma olmadan planlandığı gibi ilerlediği öğrenildi. Söz konusu inşaat genel olarak 1 milyon 200 bin metrekarelik açık alanı kapsıyor. İnşa edilecek tesis tamamen akıllı ve çevre dostu unsurları bünyesinde barındıyor.

İnşaat için devam eden çalışmaların ise 2022 yılının ortasına kadar devam etmesi planlanıyor. İnşaatın bulunduğu alan ise TOGG'un Bilişim Vadisi'ndeki merkezine 30 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. İnşaat çalışmaları 1850 kişilik personel kadrosuya devam ederken inşaatın tamamlanmasının ardından ise 2022 yılı sonunda TOGG'un elektrikli C SUV aracını seri üretim bandından indirilmesi öngörülüyor. 

Bu Zamana Kadar Neler Yapıldı?

İnşaat çalışmalarında geride kalan 16 aylık sürede 14 bin 500 ton çelik montajı yapıldı. Bunun yanında 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 16 bin 734 metrekare kör kalıp montajı tamamlandı. Ayrıca TOGG'un fabrikasında üretim hattı boya tanklarının yerleştirilmesi de bitti. Fabrikanın gövde tesisi kısmında da 5 bin 350 ton çelik montajı, 36 bin metrekare çatı panel montajı ve 28 bin metrekare de kör kalıp montajı yapıldı. 

Altayapıya Büyük Önem Verildi

Tesisin alt yapısına büyük önem verildi. Öyle ki TOGG üretim hattı tesisinde altyapı çalışmaları kapsamında da 4 bin 800 metre yağmur suyu hattı kuruldu. Ayrıca 4 bin metre atık su hattı, 830 metre menfez imalatı, 2 bin 700 metre çevre duvarı imalatı tamamlandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@