Yerli Otomobil İçin İlk Defa Fiyat Ortaya Atıldı! TOGG Bugünkü Kurla Kaç TL'den Satışa Çıkacak?

Yerli otomobil fabrikasını ziyaret ederek TOGG CEO'su Gürcan Karakaş ile görüşen Fatih Altaylı çok çarpıcı bilgiler verdi. İlk defa TOGG'un fiyatının ne kadar olacağına dair açıklama yapıldı.

Finans 09.11.2021 - 18:54 09.11.2021 - 18:54 Engin Uzunoğlu

Habertürk köşe yazarlarından Fatih Altaylı, yerli otomobil fabrikasını ziyaret ederek TOGG CEO'su Gürcan Karakaş ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede aldığı detaylı bilgileri köşesine taşıyan Fatih Altaylı en çok merak edilen konu hakkında da çok kritik bir detayı kamuoyu ile paylaştı. Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? TOGG kaç TL fiyatla satışa çıkacak? 

YERLİ OTOMOVİL TOGG'UN SATIŞ FİYATI NE KADAR OLACAK?

TOGG fabrikasında detaylı olarak inceleme yapan ve CEO Gürcan Karakaş'tan kapsamlı bilgiler alan Fatih Altaylı yerli otomobilin teknik detaylarına kadar çok kapsamlı bilgiler edindi. Ardından fiyat konusuna da değinen Fatih Altaylı, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'a, “Bu otomobili 40 Bin Euro'ya mal edersiniz” dediğini ve Karakaş'ın da fiyatı biraz daha aşağı çekebileceklerini ima ettiğini belirtti. 

YERLİ OTOMOBİLDE VERGİ KOLAYLIĞI İSTENİYOR

CEO Gürcan Karakaş ise yerli otomobildeki vergi hususunda, “yerli otomobilde vergi konusunda devletin bir şeyler yapacağına inanıyorum. Bu otomobil Türkiye'nin otomobili ve devletimiz bizi yüksek vergilerle başbaşa bırakmaz. İç piyasada başarı yakalamak istiyorsak vergi konusunda bazı kolaylıkların olması gerek. İç piyasada başarılı olmadan da dış piyasada da güçlü olamazsınız.” dedi. 

TOGG BUGÜNKÜ KURLA KAÇ TL OLACAK?

Yerli otomobil TOGG'un vergisiz şekilde 40 Bin Euro civarında satılabileceğinin ortaya atılmasının ardından hesaplamalar yapılmaya başlandı. Bu fiyatla satış gerçekleştirilirse bugünkü kurla elektrikli otomobil TOGG yaklaşık 450 Bin TL'ye satışa çıkacak. Oldukça ciddi bir rakama satışa çıkacak olan TOGG bu fiyatıyla geniş kitlelere hitap edemeyecek. Ancak elektrikli otomobil segmentinde kalitesine göre makul bir fiyatla satılabilecek.

Yerli otomobil TOGG'da fiyat üzerinde ana belirleyici etken devletin ne kadar vergi alacağı olacak. Vergisiz bir satış durumunda iç piyasada TOGG rakiplerinin bir adım önüne geçebilecek. İlk TOGG model otomobiller ise 2021'in Ağustos ayında trafiğe çıkmaya hazır hale gelebilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@