Yerli vatandaşın tatil hayali suya düştü: Hem ulaşım, hem otel fiyatları cep yakıyor

Türkiye'de tatil sezonu başladı ancak yerli vatandaşın tatil yapması imkansız oldu. Oteller, yazlık evler ve ulaşım yerli vatandaşın cebini yakıyor.

Emlak Haberleri 05.06.2022 - 11:13 05.06.2022 - 11:13 Büşra Uluşen

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte tatil planı yapan yerli vatandaşların hayali suya düştü. Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı gündelik hayatı zora sokarken, önceleri ihtiyaç sonraları lüks olan yaz tatili şimdi ise imkansız hale geldi. 

Denizlerle çevrili olan Türkiye'de ulaşım ve konaklama giderleri için vatandaşın cebinden en az 10 bin lira para çıkması gerekiyor. Büyük işletmeler ise gözlerini yabancı ve gurbetçilere çevirdi. 

Bu yaz tatil yapmak imkansız oldu!

Her geçen gün artan hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşın geçim sıkıntısı devam ederken, yıl boyu çalışıp bir hafta tatil yapmak isteyenler bu yıl hayallerinden uzak kalacak.

2022 yılında otel fiyatları, yazlık kiraları, pansiyonlar derken tatil yapılabilecek tüm yerlerde zamlar etkisini gösterdi. Rusya - Ukrayna savaşının ardından Türkiye'ye gelecek turist sayısı da azalınca, turizm sektörü de sekteye uğradı ve konaklama bedellerine zam üstüne zam yaptı. 

Geçen yıl Antalya'da sıradan bir otelde 4 kişilik bir ailenin konaklama ücreti 10 bin lira olurken şimdi aynı otelde tatil yapmanın bedeli 25 bin lirayı buldu. Lüks otellere bakıldığında ise fiyatlar katlanarak artıyor ve neredeyse önceden bir ev alınabilen ücrete artık sadece 2 kişi tek gece konaklayabiliyor. 

Yabancı turistlere tatil kapısı açık

Ülke genelinde otel konaklama bedellerinin artmasının yanı sıra bir de daha uygun maliyetli olduğu için tercih edilen yazlık evlerde fahiş fiyatlamalar yaşanıyor. Önceki yıllarda bir aile uygun bir bütçe ile bir haftalığına yazlık kiralayabiliyorken şimdi ise geceliği 2500 liradan başlıyor. 

Yabancı turistlerde ise durum oldukça farklı. Döviz kurunun artması sebebiyle başka ülkelerden gelen vatandaşlar, neredeyse bedava denilebilecek ücretlere lüks otellerde konaklayabiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@