Yeşil Bina Nedir, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gibi gelişmelerin ardından yeşil bina kavramı inşaat sektöründe önem kazanmaya başladı. Yeşil bina nedir ve faydaları nelerdir?

Yeşil Bina Nedir, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Küresel ısınmadan dolayı gerçekleşen iklim değişiklikleri dünyada farklı trendlerin ön plana çıkmasına neden oluyor. İnşaat sektörüne bu durumun yansıması ise yeşil bina kavramının yangınlaşmaya başlaması ile gerçekleşti. Peki yeşil bina nedir? Yeşil bina yapılırken hangi özelliklere dikkat edilir? Yeşil binanın faydaları nelerdir?

YEŞİL BİNA NEDİR?

Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sorunları ile mücadele kapsamında tüm dünyada bu yönde bir hassasiyet meydana geldi. İnşaat sektöründe ise yeşil bina kavramı öne çıktı. Belirli standartlara uyarak tasarlanan, çevreye normal binalardan daha az zarar veren yapı türüne yeşil bina adı verilmektedir. Bu yeşil binalar araziyi en uygun şekilde değerlendirmek, dönüşebilen ve geri kazanılabilen malzemeleri kullanmak, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak, gün ışığından en üst derecede yararlanmak, yağmur suyu toplama ve arıtma imkanları oluşturmak gibi detaylara dikkat edilerek inşa edilmektedir.

YEŞİL BİNANIN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil bina sisteminde tasarlanan yapılar belli başlı özelliklerde olduğu gibi çeşitli faydalar da sağlamakradır. Buna göre yeşil binaların başlıca özellikleri ve faydaları şunlardır:

-Yeşil bina şeklind einşa edilen konutların değerleri artar
-Yapım aşamasında çevreye verilecek tahribat en az seviyeye indirilir
-Hafriyat olarak çıkan malzemeler inşaat yapımında değerlendirilir
-Yağmur sularının artıtılması ile tasarruf sağlanır
-Güneş enerjisinden yararlanılır
-Enerji tasarrufu elde edilir
-Karbondioksit salınımı azalır

YEŞİL BİNALAR YAYGINLAŞTI MI?

Türkiye'de şu anda yeşil binaların yaygınlaşması gibi bir durum henüz gerçekleşmedi. Bazı özel projelerde bu sistemin uygulanması yapılıyor ama yaygın bir şekilde inşaat sektöründ ebir akım haline dönüşmedi. Ekstra maliyetler gerekmesinden dolayı yeşil binalar pek tercih edilmiyor. Ancak vatandaşların bu yönde talepleri yeşil binaları yaygunlaştırmada itici etken olabilir.

SONRAKİ HABER