Yeşile Komşu Evlerin Fiyatları İkiye Katladı! Koru ve Orman Manzaralı Evler Pahalandı

Koronavirüs salgını sonrasında insanların lüks beklentisi tamamen değişti. Artık koru ve orman manzaralı evler aranmaya başlandı. Konut tercihleri değişti.

Yeşile Komşu Evlerin Fiyatları İkiye Katladı! Koru ve Orman Manzaralı Evler Pahalandı

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin konut tercihleri büyük bir hızla değişirken lüks beklentisi de pandemi döneminin ardından büyük oranda değişti. Artık koru ve orman manzaralı, bahçeli, teraslı evler lüks evler olarak kabul edilmeye başlandı.

BAHÇELİ EVLERE OLAN TALEP YÜZDE 228 ARTIŞ GÖSTERDİ!

Pandemi öncesinde hem ısıtma hem de bakım masraflarının çok daha yüksek olması nedeni ile pek tercih edilmeyen bahçeli evlere olan talepte rekor artış yaşandı. Alınan zorunlu kısıtlama kararları ile beraber vatandaşlar evlere kapalı kaldıkları dönemi kendi bahçelerinde geçirmek isteyince bahçeli evlere olan talep yüzde 228 oranda artış gösterdi.

Balkonlu evlere olan talepte de yine benzer artış dikkat çekti. Balkonlu evlere olan talep yüzde 100 artış gösterdi. İstanbul başta olmak üzere dünyanın pek çok şehrinde de şehir merkezi içerisinde kalan korulara ve ormanlara komşu olan konutların fiyatlarında da artış yaşandı.

orman-manzaralı-evler

YEŞİL ALAN, PARK VE KORULARA KOMŞU OLAN EVLERİN FİYATLARI KATLANDI!

Süreçte yaşanan talep artışı ile beraber yeşil alan, park ve korulara komşu olan konutların fiyatlarında yaşanan artışta dikkat çekti. Dünya genelinde de bahçe, park, koru ve ormanlara komşu olan konutların fiyatlarında yüzde 48 oranında artış yaşandığı belirtiliyor.

Türkiye'de özellikle de yazlık bölgelerde yer alan konutların fiyatlarında ciddi fiyat artışları yaşanmış bahçeli evler adeta yok satmıştı. Pandemi dönemi ile beraber insanların konut tercihleri değişirken yaşanan değişimin kalıcılığıını ise önümüzdeki yıllar gösterecek.

SONRAKİ HABER