Yetim Aylığı Alanların Çalışması 2018 Hakkında Yeni Düzenleme , Yetim Aylığı Kesilmeyecek!

Yetim aylığı alanların çalışması hakkında yeni düzenleme yapıldı. Gelen müjdeli haber ile bundan sonra çalışan yetimlerin aylıkları kesilmeyecek!

Gündem 18.09.2018 - 08:59 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Yetim aylığı alanların çalışması hakkında yeni düzenleme yapıldı. Gelen müjdeli haber ile bundan sonra çalışan yetimlerin aylıkları kesilmeyecek!

Mart ayında yapılan yasa değişikliği ile beraber yetim aylığı alan gençler için yeni düzenleme yapılmıştı. Yeni uygulamaya giren bu yasa kapsamında bundan sonra belirli kriterleri taşıyan ve yetim aylığı alan gençlerin maaşları işe girseler dahi kesilmeyecek. Kimler Yetim Aylığı Alır?Emekli olan annesi ya da babası ölen çocuklar yetim aylığı almaya hak kazanıyor. Yetim aylığı alan kız çocukları için bir yaş sınırlaması uygulanmazken yetim aylığı alan erkek çocuklar için ise 18 yaş sınırı bulunuyor. Yani devlet erkek çocuklarına 18 yaşına kadar yetim aylığı öderken okuyan erkek çocuklarında bu yaş sınırı lise ve dengi öğrenimde 20 yaşına, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşına kadar ödeniyor.Annesi ya da babası ölen çocuğa ölen annesinin / babasının maaşının yüzde 25'i yetim aylığı olarak bağlanırken maaş sadece tek bir çocuğa bağlanacaksa bu durumda yüzde 50 oranında maaş bağlanıyor. 4/A Statüsünde Çalışan Yetim Aylığı Alanların Maaşı Artık Kesilmeyecek Yapılan yasal düzenlemenin ardından 4/a işçi statüsü ile işe giren yetim aylığı alan kişilerin maaşları artık kesilmeyecek. Yapılan düzenleme bir yandan okuyan ve bir yandan da çalışarak para kazanmayı amaçlayan yetimlerin yüzünü güldürdü. Eski kanun maddesine göre sadece maaşı asgari ücretin altında kalan part time işlerde çalışan yetimlerin maaşlarını kesilmiyordu. Yeni düzenleme ile bu kapsam genişletilmiş oldu. Yetim Aylığı Alırken Evlenen Kızlara Çeyiz Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?Yetim aylığı alan kızların evlenmesi durumunda SGK çeyiz parası yardımı yapıyor. Bu tutar maaşı kesilecek olan kızın aldığı son para olarak kayıtlara geçiyor. Yetim aylığı çeyiz parası olarak SGK 24 aylık maaş tutarını tek seferde kız çocuklarının hesabına toplu olarak yatırıyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@