Yetki Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılacak, Emlakçılar Nasıl Yetki Belgesi Alacak?

5 Eylül 2018 itibari ile yürürlüğe giren yeni Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlak işletmelerinin ruhsat alabilmesi ve yenilemesi için yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Emlak Haberleri 06.09.2018 - 10:55 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

5 Eylül 2018 itibari ile yürürlüğe giren yeni Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlak işletmelerinin ruhsat alabilmesi ve yenilemesi için yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Taşınmaz ticareti yani emlakçılık yapmak isteyen işletmeler için yetki belgesi zorunluluğu getirildi. 5 Eylül 2018 tarihi itibari ile zorunlu hale gelen yetki belgesi hakkında merak edilenler yazımızda. Yetki belgesi almak zorunlu mu, yetki belgesi başvurusu nasıl yapılacak, yetki belgesi ücretli mi?Yetki Belgesi Ücretsiz Verilecek, Başvurular İnternetten Kabul EdilecekYetki belgesi başvuruları internet üzerinden hizmet veren https://ttbs.gtb.gov.tr internet adresi üzerindenTaşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden kabul edilecek. Başvurular Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden alınırken yine emlakçı yetki belgesi evrakları da Ticaret İl Müdürlükleri tarafından aynı sistem üzerinden verilecek. Emlakçı Yetki Belgesi Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?Emlakçılık yapmak isteyen kişilerin ve işletmelerin başvuru işlemlerini mutlaka en geç 5 Aralık 2019 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdür Mustafa Hakan Özelmacıklı emlakçıları uyararak “Yetki belgesi başvurularında herhangi bir ücret alınmayacak.Yetki belgesi başvuruları Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılacak ve yetki belgesi de sistem üzerinden Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek. Sistem üzerinden yapılmayan başvurular da kabul edilmeyecek.05 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 05 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekiyor” diyerek bilgilendirmede bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@