Yıkım İşleri Müteahhitliği Düzenlemesi! Her Müteahhit Patlayıcı İle Bina Yıkamayacak!

Türkiye'de binaların yıkımında uzmanlaşmanın yolu yıkım işleri müteahhitliği ile açılıyor. Yapılacak olan düzenlemeyle yıkım işlerinde mütaahhitlere yetki belgesi verilirken üç ayrı grupta değerlendirme yapılacak. Y1 grubunda yer alacak müteahhitler her türlü binanın yıkımını yapabilecekler.

Yıkım İşleri Müteahhitliği Düzenlemesi! Her Müteahhit Patlayıcı İle Bina Yıkamayacak!

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme üzerine çalışıldığı bildirildi. Hazırlanan yönetmelik taslağı ile müteahhit sınıflandırılmasına yıkım işleri müteahhitliği eklenecek. Bu şekilde yıkım işleri yapabilecek olan müteahhitler belirli kurallar dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilecekler.

HER MÜTEAHHİT YIKIM YAPAMAYACAK

Türkiye'de zaman zaman binaların yıkımında sorunlar yaşanabiliyor. Gerekli tedbirleri almayan müteahhitler tarafından yıkılan binalar çevredeki binalara zarar verebiliyor. Son olarak İstanbul'da böyle bir olay gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu riski sıfırlamak için yönetmelik değişikliği yapmaya karar verdi.

YIKIM MÜTEAHHİTLERİ 3 AYRI GRUBA AYRILACAK

Yönetmelik düzenlemesine göre yıkım işleri müteahhitliği resmen bir müteahhit sınıflandırması haline getirilecek. Yıkım işleri müteahhitleri ise 3 ayrı sınıfa ayrılacaklar. Bakanlık tarafından bu müteahhitlere sınıflarına göre Y1, Y2, Y3 yetki belgesi verilecek.Bu yetki belgei verilirken müteahhitlerin son 5 yıl içerisinde yaptıkları yıkımlar dikkate alınacak.

Yapılacak olan düzenleme ile yetki belgesi verilecek olan müteahhitlerden teminat da alınacak. Bu teminal bedeli belirlenirken yapı sınır bedelinin birim maliyeti müteahhitin sınıfına göre hesaplanacak. Y1 müteahhit olacak olanlar iş deneyimi 150 bin metrekare yapı inşaat alanını geçme şartını yerine getirmek zorunda olacaklar. Bu gruba girecek olan müteahhitler çeşitli iş makinelerine sahip olmak ve bir inşaat mühendisi çalıştırmak şartını da yerine getirecekler. Y2 grubu müteahhitler 50 bin metrekare inşaat alanı, ekipman ve bir inşaat mühendisi şartlarından sorumlu olacaklar. Y3 grubu müteahhitlerinden istenecek tek şart ekipman olacak.

Miteahhit sınıflandırmasına göre hangi binaların hangi sınıftaki müteahhitler tarafından yıkılabilecekleri net şekilde belirtilecek. Y3 grubu müteahhitler 17,5 metre bina yükseliği olan yapılarda, Y2 grubu müteahhitler 51,5 metre bina yüksekliği olan yapılarda ve Y1 grubu ise tüm binalarda yıkım işlemi yapabilecekler.

Y1 YETKİ BELGESİ OLMAYAN MÜTEAHHİTLERE PATLAYICI İLE YIKIM İZNİ VERİLMEYECEK

Patlayıcı kullanarak bina yıkımı yapma hakkı yalnızca Y1 grubu için tanınacak. Y2 ve Y3 grubu patlayıcı ile bina yıkım izni alamayacak. Yıkım ve yapım işleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetki belgelerini ayrı ayrı düzenleyecek.

SONRAKİ HABER