Yıkım Kararı Alınan Binadaki Kiracıları Ev Sahipleri Evden Nasıl Çıkarırlar?

Ev sahipleri eski binaları için müteahhit ile anlaşarak yıkım kararı alabiliyorlar. Peki böyle bir durumda kiracının hakları nelerdir, kiracı hemen evden çıkarılabilir mi?

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 01:45 07.11.2021 - 01:45 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri eski binaları için çeşitli nedenlerden dolayı yıkım kararı alabiliyorlar. Bir müteahhit ile anlaşan mülk sahipleri binanın yıkılıp yeniden yapılması için harekete geçebiliyorlar. Ancak bu binalardaki evlerde kiracıların olması durumunda ne şekilde hareket edilmesi gerektiğpi pek bilinmiyor. Kiracı yıkım nedeniyle hemen evi boşaltmak zorunda mı? Yıkım kararı alınan binadan kiracı nasıl çıkarılır? 

YIKIM KARARI ALINAN BİNALARDA KİRACILARIN DURUMU!

Bir binanın yıkılacak olmasın adair karar alınması kiracıların evden tahliye edilmesi için geçerli bir nedendir. Ancak bunun belirli bir usulü bulunmaktadır. Kira sözleşmesinin döneminin dolması beklenerek ev sahipleri kiracılarına evi tahliye etmelerini söyleyebilirler. Kira sözleşmesindeki dönemin dolmasının beklenmesi burada değişmez kaidedir. Eğer uzun bir süre varsa kiracının hemen tahliyesini istemek gibi bir hak kanunen ev sahiplerine verilmemiştir.

KİRACILARA ÇEŞİTLİ İMKANLAR SAĞLANARAK EVDEN ÇIKARILABİLİRLER

Kira sözleşmesinin süresine uzun aylar varsa ve bir müteahhit ile anlaşılmışsa kiracıların evden çıkarılması hayati önem arz etmektedir. Böyle bir durumda ev sahipleri kiracılarının evden tahliye edilmelerini temin etmek için anlaşma yoluna gidebilmektedirler. Kiracılara gerekli imkanlar sağlayan ev sahipleri böyle bir tahliye sürecini gerçekleştirebiliyorlar. Örneğin taşınmaz masrafları ev sahibi tarafından karşılanır veya 3 aylık kira bedeli kiracıya verilerek evden çıkması sağlanabilir. Bunun boyutu ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılacak pazarlıklarla netleşmektedir. 

KİRACI EVDEN ÇIKMAMAKTA DİRENİRSE NE OLUR?

Yıkım kararı alınan binadaki kiracılar bazen evden çıkmamak için ısrarcı olabiliyorlar. Böyle bir durumda eğer kira sözleşmesine dayanarak kiracı çıkarılamıyorsa ev sahibinin yasal olarak yapacağı bir işlem bulunmamaktadır. Mecburen kira sözleşmesinde dönem dolması beklenmelidir. Kiracının tahliyesi bu şartlarda anlaşma haricinde mümkün değildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@