Yıl Sonuna Kadar Otomobile Enflasyondan Kaynaklı Zam Bekleniyor

OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, otomobil fiyatlarına ilişkin açıklama yaparak yıl sonuna kadar otomobil fiyatlarına zam gelmesinin beklendiğini söyledi. Otomobil fiyatlarına ne kadar zam gelecek?

Finans 23.05.2022 - 11:35 23.05.2022 - 11:35 Gülşah Konuk Akın

Döviz kurunun yükselmesi ile otomotiv firmaları da kur farkını fiyatlara doğrudan yansıttı. Zam oranları %3 ile %7 arasında değişti. Vergi dilimi de değişen bazı araba modellerinde meydana gelen fiyat artışı seviyelerine çıktı. Dünya'nın haberine göre döviz kurunun yeniden yükselişe geçmesi otomotiv firmalarını da harekete geçirdi. Geçtiğimiz hafta pek çok markada kur farkı fiyatlara yansıdı. Geçen hafta zam yapılan markalar arasında Renault, Fiat, Nissan ve Honda yer alıyor.

BİR HAFTADA 35 BİN TL ZAM GELDİ

Otomotiv markaları sadece sanayi ve lojistik maliyetlerinde meydana gelen artışları fiyatlara yansıtıyordu. Fakat döviz kuruna bağlı olan sektörde artık kur zamları devreye girdi. 5 Mayıs 2022 tarihinden bu zamana kadar dolar/TL kuru %7 arttı, euro/TL de %7.20 arttı. Markalar bu kur farklarını geçtiğimiz hafta otomobil fiyatlarına yansıttı. Honda'da fiyat artışı %3 ile %4 arasında gerçekleşti. Fiat, Nissan ve Renault'da da benzer oranda fiyat artışları meydana geldi. 313 bin TL olan Renault Clio fiyatları güncellemenin ardından 327 bin 900 TL oldu. 

otomobil-fiyatlarına-zam-bekleniypr

YIL SONUNA KADAR YÜZDE 20 ZAM GELECEK

OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın açıklamalarına göre sadece enflasyon kaynaklı fiyat artışlarının otomobilde yıl sonuna kadar %20 olmasının beklendiğini, 2022 yılının başından bu zamana kadar yapılan zamların da ortalama %20 olduğunu belirtti.

YEDEK PARÇA FİYATLARI DA ZAMLANACAK

Yedek parça üreticilerinin de fiyatlara zam yapması bekleniyor. . Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği'nin (OSS) Başkanı Ziya Özalp, akaryakıt, elektrik ve doğalgazdaki artış nedeniyle sektördeki şirketlerin giderlerinin 2021 yılına göre %300'e yakın arttığını, bu durumun yatırım ve karlılık oranını olumsuz etkilediğini bu nedenle de yedek parça fiyatlarında da artış yaşanabileceğini söyledi. Özalp araç sahiplerine arabalarının bakımlarını bir an evvel yaptırmaları için uyarıda bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@