Yılbaşı Gelmeden Zamlar Geldi! İzmir'de Suya 1 Ocak 2022 İtibari İle Yüzde 18 Zam Kararı Çıktı

Milyonlarca çalışan asgari ücrete yapılacak zam oranı için gelecek açıklamayı beklerken maaşlara gelecek zam belli olmadan pek çok ürüne zam yağmuru sürüyor. İzmir'de suya zam geldi!

Finans 01.12.2021 - 08:04 01.12.2021 - 08:04 Gülcan Özer

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi' nin Kasım ayı 8'nci Olağan Meclis Toplantısı kapsamında yeni zam kararı alındı. İzmir'de suya zam geldi! 

Milyonlarca çalışan bugün gerçekleştirilecek olan asgari ücret tespit komisyonu görüşmesinden yüksek bir zam oranı çıkmasını beklerken maaşlara gelecek olan zamlardan önce ne yazık ki vatandaşın sırtındaki zam yükü her geçen gün biraz daha ağırlaşmaya devam ediyor. Son dönemde enflasyon ve döviz kurlarında yaşanan yükseliş ile hızlanan zam yağmuruna bir yenisi daha eklendi. 

SON DAKİKA: İZMİR'DE SUYA ZAM GELDİ! 

 İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi' nin Kasım ayı 8'nci Olağan Meclis Toplantısı kapsamında yapılan oturumda su fiyatları için zam talebi gündeme alındı. Yapılan görüşmelerin ardından su fiyatlarına zam yapılması teklifi CHP, İyi Parti ve MHP'li Meclis üyelerinin çoğunluk kararı ile kabul edildi. 

izmir büyükşehir belediyesi zam açıklaması

İZMİR'DE ZAMLI SU FİYATLARI KAÇ TL OLDU, İZMİR 1 M3 SU FATURASI FİYATI NE KADAR?

Meclis oturumunda alınan karar kapsamında İzmir'de suyun metreküp fiyatı yüzde 18 oranında zamlandı. Yapılan zamların ardından İzmir'de zamlı su satış fiyatı konut abonelerinde 0-10 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 7,56 liraya, 11-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 9 liraya, 21 ve üzeri metreküp suyun fiyatı da 16,84 liraya yükseltlimiş oldu. 

Alınan karar kapsamında İzmir'de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren su fiyatlarına ilk 6 aylık için yüzde 18, sonraki 6 aylık zaman dilimi için ise yüzde 15'lik 2 zam kararı alınırken zamlar hakkında açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer "Zamlar yıllık ortalama yüzde 26,85'e geliyor. Meclis başkanı arkadaşlarımızdan rica ettik. İlçe belediyeleri katı atık bedellerini zamlamıyorlar. Biz bir yandan yüzde 15-20 civarında geri çekerken, kısacası vatandaşa çok yüklü bir zam oranı yansımamış olacak" dedi. 

Vatandaş daha maaş zammı olmadan gelen yeni zamlara tepki gösterirken İzmir'de zamlı su fiyatları 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kesilen faturalara yansıtılacak. 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile ise faturalara yüzde 15 oranında ikinci zam gelmiş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@