Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer!

Yılbaşı tatilini ülkemizin en güzel ve sakin yerlerinden biri olan Kapadokya'da geçirmek isteyenler için Kapadokya'da görülmesi gereken 5 yeri sıraladık.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer!

Yılbaşına sayılı günler kala birçok kişi yılbaşı tatilini keyifli geçirebileceği yerler hakkında araştırma yapıyor. Soğuk ve karlı günlerde hem keyifli hem de aktivite dolu birkaç gün geçirmek için ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Kapadokya gezisini tercih edebilirsiniz. Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya, tarihi yapıları ve balon turları ile kış tatilcilerinin gözdesi konumunda bulunuyor. Yılbaşını Kapadokya'da geçirmek isteyenler için Kapadokya'da gezebileceğiniz 5 yeri listeledik.

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, Kapadokya'nın en popüler manzarasını ve yapısını sunanlardan biri olarak öne çıkıyor. Aşk Vadisine aynı zamanda Aşıklar Vadisi, Bağlıdere Vadisi veya Aşıklar Tepesi isimleri de veriliyor.

Aşıklar Tepesi, vadinin içerisindeki panoramik manzaraya sahip olan ve görüntüsüyle büyüleyen izleme noktasının adı. Gün batımında Aşıklar Tepesine çıkarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 1

Vadiye 'aşk' adı verilmesinin nedeni ise uzun süredir tepede birçok kişinin evlilik teklifi yapmasından kaynaklanıyor.

Asmalı Konak

Daha önce Asmalı Konak dizisine ev sahipliği yapan Asmalı Konak'ı ziyaret edebilirsiniz. Dizi sayesine popüler olan bu yerin içerisini gezerek eğlenceli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 3

Üç Güzeller

Üç güzeller, Kapadokya peribacalarının arasında bulunan üç tane peri bacasına verilen isimdir. Şekillerinin belirgin olması ve yan yana durmaları nedeniyle diğer peri bacalarını güzellikleriyle geride bırakmıştır. Tatil rotanızı oluştururken aracınızı üç güzellerin yanına park edip sosyal medyaya yükleyebileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle yanınızda bir tur rehberi bulunursa da bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 5

Avanos Saç Müzesi

Müze gezmeyi seven ve sıradan müzelerden sıkılanlar için Avanos Saç Müzesi bulunmaz bir nimet. Saç müzesi, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyarak Dünyanın En İlginç 15 Müzesi listesinde 6.sırada yer alıyor.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 7

Müzenin hikayesi ise şöyle:

Çömlek ustası Galip Körükçü, 1979 yılında Fransız bir turistin saçlarını çok beğenerek bir tutam ister ve atölyeye asar. Daha sonra atölyeye gelen tüm ziyaretçiler kendi saçlarından bir tutam bırakır. Galip Bey'in de diğer kişilerden talepte bulunmasıyla atölye bir saç müzesi olur.

Uçhisar Kalesi

İki peribacasından oluşan Uçhisar Kalesi'ndeki büyük peribacasına Ağa'nın Kalesi, küçüğüne ise Çavuş'un Kalesi isimleri veriliyor. Uçhisar Kalesi, devasa büyüklüğüyle Kapadokya'nın her yerinden görülebiliyor. Burada aynı zamanda Erciyes Dağı ile Hasan Dağı'nı birlikte görmenin tadını çıkarabilirsiniz. Kaleye çıkmak biraz zor olsa da yukarıda göreceğiniz manzara buna değer!

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 9

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, şüphesiz Kapadokya'nın en huzur verici, en güzel yerlerinden biri. Aynı zamanda burada bisiklet, trekking ve açık hava sporları da yapılabiliyor.

Yılbaşı Tatilini Kapadokya'da Geçirmek İsteyenlerin Görmesi Gereken 5 Yer! - Resim 11

Eski zamanlarda burada yaşayan halk, güvercinler için kayalara güvercin yuvaları yapmış. Bu nedenle günümüzde dahil bölgede çok sayıda güvercin bulunuyor.

SONRAKİ HABER