Yılın Son Haftasında Kredi Faizleri Değişmeye Başladı! İşte En Uygun Faizle Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankalardan kredi kullanmak için şartları araştıranlar en düşük faizli kredileri merak ediyorlar. İşte yıl sonunda en düşük faizle ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi veren bankalar ve kredi maliyetleri

Yılın Son Haftasında Kredi Faizleri Değişmeye Başladı! İşte En Uygun Faizle Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Türkiye'de kredi kullanmak isteyen vatandaşlar son günlerde araştırmalarını çok daha dikkatli bir şekilde yapmaya başladılar. Özel bankaların kredi faizlerinde çılgın yükselişler yapmaları vatandaşların çok büyük maliyetlerle karşılaşmaları anlamına geliyor. Peki ucuz kredi veren özel banka kaldı mı? Hangi banka yüzde kaç faizle kredi vermeye başladı? Bankalar kredi faizlerini neden arttırıyor? En uygun faizli konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri hangi bankalarda?

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNİ NEDEN ARTTIRIYOR?

Türkiye ekonomisinde değişimler çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bundan bankaların kredi faizleri de etkileniyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin piyasalarca gerçekçi bulunmaması bankaları kredi verme konusunda oldukça çekingen davranmaya itiyor. Yüksek maliyetle elde edilen sermayeleri müşterilere düşük faizle vermek istemeyen bankalar bundan dolayı da risk ihtimalini yüksek tutarak yüksek faiz ile kredi verme yolunu tercih ediyorlar.

KAMU BANKALARI KREDİ FAİZLERİNDE ÖNE ÇIKTI

Kamu bankaları son 2 haftalık süreçte kredi faizleri ile önce çıkan bankalar oldular. Özel bankalar yüksek faizlerle ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi verirken Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ise kredi faizlerinde herhangi bir dğeişiklik yapmadılar. Ucuz kredi arayanların ilk başvurdukları adres ise yeniden kamu bankaları oldu. Özel bankalardan kredi çekenler artık çok yüklü maliyetleri göze almak zorundalar.

EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYALARI!

Konut kredisi kampanyaları içerisinde kamu bankalarının özel bankalara uzak ara düşük faiz farkı attığı görülüyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde 1,20 faizle konut kredisi verirken en düşük faizli konut kredisi veren özel banka bu bankaların yanına bile yaklaşamıyor.

konut kredisi faizleri-3

Özel bankalar içerisinde en düşük faizli konut kredisini aylık yüzde 1,75 faizle İş Bankası veriyor. Akbank'ın konut kredisi faizi aylık yüzde 1,82 olurken Anadolubank aylık 1,85 faizle, Odeabank aylık yüzde 1,87 faizle ve Denizbank da aylık yüzde 1,91 faizle konut kredisi veriyorlar.

İHTİYAÇ KREDİSİNİ UYGUN FAİZLE VEREN BANKALAR

İhtiyaç kredisini düşük faizle veren bankalar listesinin başında da 3 kamu bankası yer alıyor. Vakıfbank müşteri özelinde değişmekle beraber aylık yüzde 1,55 faizle, Ziraat bankası ve Halkbank ise aylık yüzde 1,63 faizle ihtiyaç kredisi veriyorlar.

ihtiyaç kredisi faizleri-3

Özel bankalarda ise ihtiyaç kredisi kampanyalarında tam anlamıyla faiz çılgınlığı yaşanıyor. Şu anda en düşük faizli ihtiyaç kredisi kampanyasını düzenleyen özel banka aylık yüzde 1,99 faizle Anadolubank oldu. Uzun yıllardır en düşük faizli ihtiyaç kredisini veren banka olan QNB Finansbank bile aylık yüzde 2,03 faizle müşterilerine ihtiyaç kredisi veriyor. Diğer tüm özel bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 2 ile yüzde 2,5 arasında değişiyor.

DÜŞÜK MALİYETLİ TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKALAR

Taşıt kredisi faizlerinde de kamu bankaları özel bankalara kıyasla önde görünüyorlar. Vakıfbank aylık yüzde 1,50 faizle taşıt kredisi verirken Halkbank ve Ziraat Bankası ise aylık yüzde 1,59 faizle taşıt kredisi veriyorlar. Bu faiz oranları şu anda en düşük taşıt kredisi faizleri olurken özel bankalar yine yüksek faiz ile kredi desteğini müşterilerine sunuyorlar.

taşıt kredisi faizleri-1

Özel bankalar içerisinde en düşük faizli taşıt kredisini aylık yüzde 1,75 faizle İş Bankası veriyor. İş Bankası'nın ardından Anadolubank aylık yüzde 1,81 faizle en düşük faizle taşıt kredisi veren özel bankalar listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Yapı Kredi Bankası da aylık yüzde 1,84 faizle müşterilerine taşıt finansmanı sağlıyor.

SONRAKİ HABER