Yıllık 5 Milyonluk Altın Kanalizasyona Karışıyor! Tesis Kuruluyor, Gram Gram Toplanacak

Kahramanmaraş'ta altın tozlarının kanalizasyona karışarak yıllık 5 milyon liranın çöpe gittiğini belirten kuyumcular, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortak bir proje yürütecek.

Finans 01.04.2022 - 17:00 01.04.2022 - 17:00 Büşra Uluşen

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, her yıl ortalama 5 kilo altının toz halinde kanalizasyona karıştığını açıkladı. Toplanan bu altınların değerlendirilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteği ile arıtma tesisi yapılacağını açıkladı. 

KANALİZYONA 5 KİLO ALTIN KARIŞIYOR!

Kahramanmaraş Altınşehir Kuyumcular Sitesi'nde her yıl 5 ila 7 ton arasında 24 ayar altın, birçok işlemden geçerek bilezik, yüzük, küpe, gerdanlık ve kolye gibi takı ürünlerine çevriliyor. 

İstanbul Kapalıçarşı'nın ardından altın üretiminde ikinci sırada olan Kahramanmaraş'ta, takı üretiminde ortaya çıkan altın tozları bir yerlere yapışıyor ya da yere düşüyor. Söz konusu bu altın tozlarının büyük bir bölümü işlem gördükten sonra yeniden ekonomiye kazandırılırken, ellere, yerlere ya da kıyafetlere yapışan altın tozları ise lavaboda kanalizasyona karışıyor.

Konu hakkında araştırma yapan Kahramanmaraş Kuyumcular Odası, takı üretimi esnasında ortaya çıkan altın tozlarının ne kadarının kanalizasyona karıştığını belirlemek amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile çalışma yaptı. 

Kuyumcular Sitesinde bulunan kanalizasyondan alınan örnekler çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan analiz sonucunda, yıllık 5 kilogram altının kanalizasyona karışarak kaybolduğu belirlendi. 

kuyumcular

ALTIN TOZLARI İÇİN ÖZEL TESİS KURULACAK

konuya ilişkin açıklamada bulunan Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, çalışanların dikkat etmelerine rağmen altın tozlarının uçuşmasını engelleyemediklerini belirterek, kanalizasyona karışan altının çok önemli ekonomik değerinin olduğunu belirtti. 

Öz, analiz sonuçlarında aylık ortalama 400 gram civarında altının kanalizasyona karıştığını tespit ettiklerini, bu miktarın da yıllık 5 kiloya denk geldiğini belirtiyor. Hesaplamalara göre yılda yaklaşık 5 milyon lira değerindeki altın kanalizasyona karışarak yok oluyor. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a konu hakkında bir proje sunduklarını belirten Öz, projenin hemen destekleneceği ve milli servet kaybımızın giderilmesi konusunda gerekli desteği verileceği cevabını aldığını söyledi. 

Bu kapsamda kanalizasyona karışan altın için en kısa sürede bir tesis inşa edilecek. Tesisin yaklaşın maliyetinin 10 maliyetinin 10 milyon lira olduğunu söyleyen Öz, bakanlığın 5 milyon lirasını hibe edeceğini belirtti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@