Yılsonu Geldi, Cumhurbaşkanlığı Kredi Kartı Aidat İadesi Dolandırıcılığı Başladı! Tek Tıkla Tüm Paranızı Boşaltıyorlar

Cumhurbaşkanlığı CİMER kredi kartı aidat iadesi hakkında tüm vatandaşları uyardı. Geriye dönük kredi kartı aiadat iadesi 2021 için sahte ilanlar hazırlanarak online aidat iade sistemi dolandırıcılığı!

Finans 27.12.2021 - 08:01 27.12.2021 - 08:01 Gülcan Özer

2022 yılına sayılı günler kala Cumhurbaşkanlığı CİMER kredi kartı aidat iadesi hakkında vatandaşları yeniden uyardı. Yıl sonunun gelmesi ile beraber dolandırıcılar yeniden sosyal medya hesapları üzerinden saldırıya geçerken hazırlanan sahte ilanlarla vatandaşın hem kredi kartı bilgileri çalınıyor hem de banka hesapları boşaltılıyor. 

Online aidat iade sistemi adı altında kurulan sahte siteler üzerinden vatandaş siber korsanların ve dolandırıcıların tuzağına çekilirken bu sistem üzerinden bilgilerini giren kişiler hem banka hesabında para varsa bu paradan oluyor hem de dolandırıcılar kişiler adına kredi çekerek vatandaşı bir de üzerine borçlandırıyor. Vatandaş çekmediği krediyi ödemek zorunda kalıyor. 

E-DEVLET KART AİDATI İADE DOLANDIRICILIĞI! ONLİNE AİDAT İADE SİSTEMİ NEDİR?

2021 yılının sona ermesine sayılı günler kala kredi kartı dolandırıcıları yeniden atağa geçti. Yıl sonunda aidat hakkının yanacağı söylenerek ikna edilen vatandaşlar internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı, BDDK, e-Devlet, CİMER hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi ve logosu kullanılarak hazırlanan sahte ilanlarla tuzağa çekiliyor. 

cimer sahte ilan 3

Özellikle de sosyal medya uygulamaları olan Twitter, Facebook ve Instagram üzerinden verilen sponsorlu sahte ilanlarda vatandaşa "tek bir tıkla kredi kartı aidatı geri alma" sözü veriliyor. 

cimer sahte ilan 2

Vatandaş tuzağa çekildiğinden habersiz yıllardır ödediği kredi kartı aidatı parasını iade alma hevesi ile linki resmi kurumun logosu ve ismine de güvenerek tıklıyor. 

cimer sahte ilan 1
Açılan sahte site üzerinden vatandaş farkında olmadan girdiği kredi kartı numarası, kredi kartı şifresi, kimlik numarası, cep telefonu bilgisi, mobil bankacılık ve internet şubesi şifresini aslında casus yazılım ile dolandırıcılara vermiş oluyor. Dolandırıcılar bu bilgileri kullanarak kredi kartından alışveriş yapıyor, banka hesaplarını boşaltıyor ve hatta vatandaşın hazır kredi limiti tanımlandıysa adına kredi çekiyor, artı para limiti bulunuyorsa bu parayı da çekerek vatandaşı bir de üzerine borçlandırıyor.

cimer duyurusu

CİMER CUMHURBAŞKANLIĞI KREDİ KARTI AİDAT İADESİ VAR MI, RESMİ AÇIKLAMA NE YÖNDE?

Yaşanan dolandırıcılık vakalarının her geçen gün biraz daha artması üzerine CİMER tarafından yapılan kritik açıklama ile vatandaşlara bilgilendirmede bulunuldu. Yayımlanan açıklamada İletişim Başkanlığı tarafından kimsenin kart bilgisinin istenmeyeceği, kurumun adı ve logosu kullanılarak hazırlanan sahte kredi kartı aidat iadesi bildirimi reklamlarına kimsenin itibar etmemesi istendi. 

Yaşanan olayların dolandırıcılık girişimi olduğu belirtilerek bu sitelere erişim engellerinin getirilmeye devam edildiği ve gerekli yargısal sürecin başlatıldığı belirtildi. CİMER tarafından yapılan uyarıda kredi kartı ve banka hesap bilgisi isteyen hiçbir site ve uygulamaya itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@