Yılsonu Geliyor Apartman Aidatlarına Zam Gelecek! Sürprizle Karşılaşmamak için...

2021 yılının sonuna yaklaşırken ev sahiplerinin dikkatli olması gereken konulardan bir tanesi de aylık aidat ödemeleri. Zam gelecek aidatlar için ise ev sahiplerinin genel kurula katılmaları gerekiyor

Emlak Haberleri 28.10.2021 - 18:02 28.10.2021 - 18:02 Mustafa KARAGÖZ

2021 yılı sonu itibariyle ev sahiplerinin dikkatli olmaları gereken konular var. Bu konulardan bir tanesi de aidat ödemeleri. Apartman yönetimleri site yönetimleri alacakları kararlar ile aylık aidat ödemelerini yükseltebilirler. 

Ev sahipleri ise herhangi bir sürprizlerle karşılaşmamak için sürecin içinde olmaları gerekiyor. İşte 2021 yılı sonunda gözden kaçırılmaması gereken detaylar. 

AİDAT ÖDEMELERİNE ZAM KAPIDA

Konutlar için aylık aidat ödemeleri oldukça yüksek rakamlara ulaşmış durumda. Özellikle konut projelerinde, markalı konutlarda site yönetimlerinde aylık aidat tutarları kira fiyatlarıyla yarışır seviyede. Zirvede İstanbul'un bazı bölgeleri yer alırken birçok şehirde rakamlar çok yükselmiş durumda. Standart binalarda ise aidat ödemeleri daha makul seviyelerde yer alıyor. 

Zam Gelecek

Aidat ödemelerine 2021 yılının sonuna gelindiğinde zam gelecek. Çok sayıda site yönetimi ile apartman yönetimi düzenleyecekleri genel kurul toplantıları ile yeni aidat tutarlarını belirleyecekler. Aidat ödemelerinde herhangi bir sürpriz yaşamak istemeyenler ise genel kurul toplantılarında mutlaka yer almak zorundalar. 

Vekil Atayabilirler

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır konu hakkında hak sahiplerini uyardı. Yapmaları gereken işlemler hakkında bilgi veren Sağır, hak sahiplerinin genel kurula katılmaması durumunda vekil atayabilecekleirni söyledi.

“Katılamıyorlarsa kendilerini temsil edecek yakınlarına, komşularına vekalet vermeleri yerinde olur. Genel kurullara katılım olmadığı zaman gelen kişi sayısı ne olursa olsun rutin işlerle ilgili dilenen karar alınarak borçlanmaya gidilebilir ya da aidatlara zam yapılabilir. Daha sonra ’aidatlarımız neden çok yüksek?’ deniliyor”

Karar için 5 Kişi

Aidat tutarlarının artırılmasına ilişkin çoğunluk vurgusunda da bulunan Sağır konuşmasında birinci toplantıda gerekli çoğunluk sağlanmazsa ikinci toplantı düzenleniyor, dedi. Bu durumda ise salt çoğunluğun kararı yeterli oluyor. Sağır karar alımına dair son olarak "5 kişi dahi olmuş olsa istenen aidat artış kararını alabilirler”5 kişi dahi olmuş olsa istenen aidat artış kararını alabilirler” dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@