Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine KDV indirimi uygulanacak!

Sosyal medya platformu Youtube'da içerik üreterek kazanç sağlayan kişilere 1 Ocak 2022 itibariyle KDV istisnası uygulanacak.

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine  KDV indirimi uygulanacak!

Son dönemde binlerce kişi sosyal medya platformlarıa içerik üreterek kazanç sağlıyor. Özellikle Youtube üzerinden elde edilen gelir azımsanamayacak seviyede. Devlet tarafından daha önce sosyal medya içerik üreticilerine ve mobil uygulama geliştiricilerine yönelik vergi kararı açıklanmıştı. 2022 için açıklanan vergi düzenlemelerinde bu alana da yer verilerek yeni bir tebliğ yayınlandı. Tebliğe göre, Youtube'da içerik üreten ve mobil cihazlar için uygulama üretenlerin kazançlarının Katma Değer Vergisiden (KDV) istisna uygulanmasına karar verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No:38) 21 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Youtuberlara Vergi İstisnası Uygulanacak!

Değişiklik tebliğine göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden kazanıkları gelir ile akıllı cihazlar için uygulama geliştirenlerin uygulama paylaşım ve satış plaformları üzerinden elde ettikleri gelir vergisi kanunu kapsamında vergilendirilen kazançlar üzerinden KDV hesaplanmayacak.

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine KDV indirimi uygulanacak! - Resim 1

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine KDV indirimi uygulanacak! - Resim 3

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine KDV indirimi uygulanacak! - Resim 5

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine KDV indirimi uygulanacak! - Resim 7

Yenilenmiş Telefonlar Belirli Merkezlerden Teslim Edilecek

Yine aynı tebliğde, yenilenmiş cep telefonlarının tesliminde yüzde 1 indirimli KDV uygulanmasının kapsamı genişletildi.

Buna göre, kullanılmış ve yenilenen cihazlar işlem sonrasında tanımlı yenileme merkezleri ve bu merkezler tarafından yetki verilen satıcılar tarafından indirimli oranla teslim edilebilecek. Fakat, yenilenmiş cihaz olsa dahi yetkili satıcı olmayan işletmelerden teslinm edilen cihazlar, bu yönetmeliğe tabi olmadığı için belirtilen indirim oranı uygulanmayacak.

Youtuberlara ve mobil uygulama üreticilerine ilişkin KDV istisnası 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

SONRAKİ HABER