Yüklenicilerin Teminat Mektubu Krizi! İnşaat Sektörü İçin Acil Yasa Düzenlemesi Gelecek Mi?

Alt yüklenicilerin teminat mektuplarının çok kolay bir şekilde yakılması inşaat sektöründe büyük bir krizi de beraberinde getirdi. Kolayca yakılan teminat mektuplarına yasal düzenleme talep edildi.

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 14:40 26.04.2022 - 14:42 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanmanın en olumsuz etkilediği sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü bir süredir maliyet krizi ile baş etmeye çalışıyordu. Sektörde yaşanan dalgalanma pek çok yüklenicinin taahhüt ettiği iş planlarında da aksamalara neden olurken bu süreçte zam yağmuruna yakalanan bazı şantiyelerde ise işler zorunlu olarak durduruluyordu. 

Zamlardan etkilenen müteahhitler şantiyelerde işleri yürütmekte zorlanırken inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişin yanı sıra çıkartılan çek yasası, alt yüklenici teminatları ve yükselen döviz kuru nedeniyle müteahhitler son derece sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Pek çok müteahhit bu süreçte işlerde sözleşme imzaladığı üretime ulaşamadığı için gecikmeye düşerek cezalı konumda kalıyordu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNE ACİL YASA DÜZENLEMESİ YAPILACAK MI?

İnşaat sektörünün yaşadığı sıkıntılı süreci kamuoyu gündemine taşıyan Başakşehir İşadamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Cemal Doğan, inşaat sektörünün çok acil bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Demir, çimento ve hazır beton fiyatları başta olmak üzere inşaat sektöründe pek çok üründe fahiş zamlar yapıldığına dikkat çeken Doğan mütehhitlerin son derece zor bir durumda kaldıklarını söyledi. 

TEMİNAT MEKTUBU

 Doğan acil bir yasal düzenleme talep ettiklerini söyleyerek “Sektör geçtiğimiz yıldan bu yana küresel salgının yarattığı ekonomik sıkıntılar, yükselen döviz fiyatları, maliyet artışları, alt yüklenici teminatları ve çek yasası gibi sebeplerle oldukça sıkıntılı günlerden geçiyor. Acil bir yasayla alt yüklenicilerin teminat mektuplarının kolayca yakılmasının önüne geçilmesi gerekiyor” diyerek ilk olarak teminat mektubu için düzenleme beklediklerini dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@