Yüksek Apartman Aidatı Vatandaşın Canını Yakıyor, Apartman Aidatları Kira İle Yarışıyor!

Sitelerde ve apartmanlarda yaşayan kişiler son dönemlerde rekor oranda artan aidat tutarları nedeni ile zorlanırken özellikle de İstanbul'da kirayı aşan aidatlar tepki çekiyor.

EMLAK HABERLERİ 20.03.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Sitelerde ve apartmanlarda yaşayan kişiler son dönemlerde rekor oranda artan aidat tutarları nedeni ile zorlanırken özellikle de İstanbul'da kirayı aşan aidatlar tepki çekiyor.

Yükselen aidat tutarları vatandaşı canından bezdirirken Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Profesyonel Site Yönetimleri İşi Ticarete Dönüştürdü, Site Aidatları Rekor Kırdı! Vatandaşın son dönemde en çok mağdur olduğu konuların başında yer alan yüksek site aidatları hakkında açıklamada bulunan Ağaoğlu "Çoğu kez ev alan kişiler kiradan kurtuldum diye sevinirken, kira gibi aidatla karşı karşıya kalabiliyor. Aidat, ortak giderlerin karşılanması için alınır. Son dönemde 1.000, 2 bin bölümlü siteler yapıldı. Bu siteleri yapan müteahhitler, yeni bir kazanç kapısı buldular. Site yönetim planı, müteahhit firmanın kurduğu bir şirkete 10 yıl boyunca yazılıyor.Site yönetimleri profesyonel şirket oldukları için hizmet değil kâr amacı güdüyorlar. Dolayısıyla da ek kazanç kapısı oluyor. Kat maliklerinin de buna karşı mücadele etmesi mümkün olmadığından, kira gibi aidatlar ortaya çıkıyor. Site yönetimleri yeni kazanç kapısı oldu. Kat mülkiyet kanununda düzenleme yapılması gerekiyor. Site yönetiminin dürüst ve site sakinlerine hizmet edecek kişilerden seçilmesi önemli, aksi takdirde insanlar, bir anlamda 'soygunla 'karşı karşıya kalabilir" diyerek yapılan yeni uygulamayı eleştirdi. Evin Kirası Bin Lira Aidat Ücreti 250 Lira!Kiralar ile aidat tutarlarının artık yarıştığını söyleyen Ağaoğlu "Aidatlara baktığınızda genel olarak artış görülüyor. İstanbul’da 1.000 liralık stüdyo dairenin aidatı 250 lira. El insaf demek gerekiyor. Daire sayısı yükseldikçe yöneticilerin insafına kalmış durumda. Her aidat hesaplanırken metrekareler de dikkate alınıyor. Ev fiyatları düşüyor. Kiracı önceden huzura ve sosyal güvenceye bakıyordu, şimdi ise 'aidat kaç para' diye bakıyor" diyerek vatandaşın kiradan çok aidat konusunda da ev almadan ya da kiralamadan araştırma yapmasını önerdi. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@