Yüksek Enflasyon Yeniden Değerleme Oranı 2022 İçin Rekor Alarmı Verdi! Vergi, Harç ve Cezalara Yüzde 35 Zam Uyarısı

Emlak vergisi başta olmak üzere vergi, ceza ve harçlara yapılacak olan zam oranını belirleyecek olan yeniden değerleme oranı için yüzde 35 zam açıklaması geldi!

Finans 10.09.2021 - 12:30 10.09.2021 - 12:31 Gülcan Özer

2022 senesinde uygulanacak olan vergi, harç ve ceza zam oranı için kullanılacak olan yeniden değerleme oranı hakkında açıklamada bulunan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl rekor bir artış yaşanabileceği uyarısı yaptı. 2020 senesinde açıklanan yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak ilan edilmişti. 

Yeniden  değerleme oranı 2021 için açıklanan enflasyon rakamları üzerinden hesaplama gerçekleştiren Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl rakamlara göre yüzde 35 gibi rekor bir oranın gündeme geleceğini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz konusu rakamı düşürme ya da arttırma yetkisi bulunduğunu dile getirdi. 

SON YILLARIN EN YÜKSEK YENİDEN DEĞERLEME ORANI GELİYOR! 

Konu hakkında Sözcü Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl ÜFE artış oranlarının Eylül ve Ekim aylarında sıfır çıksa dahi 2021 yılı yeniden değerleme oranı için hesaplanan rakamın son yılların en yüksek yeniden değerleme oranı olacağını dile getirdi. 

Eylül ve Ekim ayı enflasyon rakamlarında hiç artış yaşanmasa dahi Ekim ayı sonu itibari ile yıllık ÜFE artış ortalamasının yüzde 35,13 olarak gerçekleşeceğini belirten Bingöl "Eylül ve ekimde yüzde 1'er ÜFE artışı olursa yeniden değerleme oranı yüzde 35,51, yüzde 2'şer olursa yüzde 35,90, yüzde 3'er olursa yüzde 36,28, yüzde -1'er olursa yüzde 34,63 olacak" diyerek bu rakamın son yılların en yüksek rakamı olduğunu dile getirdi. 

2021-yeniden-değerleme-oranı

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Vergi, harç ve cezalara uygulanacak olan zam oranını belirlenmesinde kullanılan oran olan yeniden değerleme oranı her sene bir önceki senenin açıklanan enflasyon rakamları üzerinden hesaplanır. 

Yeniden değerleme yapılacak olan senenin Ekim ayından bir önceki senenin Ekim ayına oranla ÜFE (Üretici Fiyatları Genel Endeksi) rakamlarının ortalaması üzerinden hesaplanmakta olup Ekim ayının ÜFE rakamının ilan edilmesi ile belirlenmiş olur. Ülkemizde enflayson rakamları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanmakta olup o ayın enflasyon rakamları takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde ilan edilmektedir. 

Bu kapsamda Ekim ayı enflasyonu Kasım ayının ilk haftası içerisinde ilan edilmekte olup son rakamın açıklanması ile yeniden değerleme oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hesaplanarak Aralık ayı içerisinde Resmi Gazete ile yayımlanarak ilan edilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@