Yüksek Fiyat Nedeniyle Konut Alamayanlara TOKİ Müjdesi! 1.000 TL Ve 1.600 TL Taksitle 2+1 Ve 3+1 Ev Satışı!

TOKİ dar gelirli ailelerin ev sahibi olabilmeleri için imkanlarını genişletme kararı verdi. Satış duyurusu yapan TOKİ hangi konutları kaç TL taksitle satışa çıkardığını açıkladı.

Toki 25.03.2022 - 19:39 25.03.2022 - 19:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de dar ve orta gelirli ailelerin emlak piyasasının fiyatları ile ev sahibi olabilmelerine dair herhangi bir imkan kalmadı. Çok yükselen ev fiyatları vatandaşların çok büyük bir kısmının alım gücünün ötesine geçti. Dar ve orta gelirli vatandaşlar birikimleri ile bir ev satın alma şanslarını tamamen kaybettiler. Ancak bu vatandaşlara devlet destekleri ilaç gibi geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın en yararlı kurumlarından olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ucuz konut fırsatlarına yenilerini ekledi. 

TOKİ KONUTLARININ FİYATLARI NEDEN UCUZ?

TOKİ'nin inşa ettiği ve satışa çıkardığı konutların fiyatlarının neden düşük tutulduğu oldukça merak ediliyor. Bu konuda TOKİ çok avantajlı bir sistem uyguluyor. Öncelikle inşaat maliyetlerini fırlatan arsa maliyetleri TOKİ için pek geçerli olmuyor. Sosyal konut projeleri kapsamında sağlanan alanlara inşaat yaptıuran TOKİ konutların en büyük maliyetini sıfırlayabiliyor. Bunun yanında ihaleyle konut inşaatlarını yaptıran TOKİ olabilecek en düşük fiyatı da almayı başarıyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde TOKİ çok düşük fiyatlarla konut üretim kar amacı gütmeden bu konutları uygun fiyatlarla vatandaşlara satabiliyor. 

TÜRKİYE'NİN İMARINI TOKİ ÜSTLENDİ

TOKİ son yıllarda Türkiye'de oldukça aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor. Çok sayıda projede TOKİ imzası bulunurken Türkiye'nin 81 ilinde de imar faaliyetleri yapılıyor. Türkiye'yi adeta yeniden inşa eden TOKİ konut üretimi konusunda da fark yaratan kurumlar arasında yer alıyor. TOKİ Türkiye genelinde şu ana kadar toplamda 1,2 milyon adet konutu inşa edip bunu vatandaşlara tesmin etti. Şu anda ise yaklaşık 250 bin adet konutun inşaatına devam edildiği bildirildi.

TOKİ HANGİ ŞARTLARDA KONUT SATIYOR?

TOKİ'nin konut satışlarında hangi şartları uyguladığı da merak ediliyor. TOKİ'nin bazı ödeme kolaylıkları ile yaptığı satışların net koşulları projeden projeye göre değişiyor. Ancak uygulanan sistem gereği vatandaşlardan önce belirli miktarlarda peşinat ödemesi yapmaları isteniyor. Ardından ise konut kredisi çekmeden vatandaşlara yine projeye göre değişmekle beraber 120 ay, 180 ay, 240 ay gibi vadeler verilerek taksitlendirme yapılıyor. Üstelik vatandaşlar taksit ödemelerine konutlarını teslim almadan başlamıyorlar.

TOKİ'DEN BİTLİS'TE SATILIK 3+1 KONUTLAR

TOKİ'nin Bitlis Merkez'de Beş Minare Mahallesi'nde yaptığı konut projesinde 3+1 evler satışa çıkarıldı. Bu evler için talep edilen maliyetler de belirlendi. 

toki bitlis konut satışı-1

TOKİ satışa çıkardığı bu 3+1 evler için 369 Bin TL'den başlayan fiyatlar belirledi. Vatandaşların yüzde 20 peşinat ödemesi yapmaları durumunda 180 ay vade imkanında yararlanabilecekleri açıklandı. Bu kapsamda satın alınan bu 3+1 evlerin aylık taksit ödemelerinin 1.641 TL'den başladığı bildirildi.

TOKİ KİLİS'TE ALT GELİR GRUBUNA KONUT SATIŞI YAPIYOR

kilis konut satışı toki

TOKİ'nin Kilis Merkez'de bulunan projesinde alt gelir grubuna 2+1 evlerin satılacağı açıklandı. Bu evler için TOKİ 260 Bin TL'den başlayan fiyatlar belirledi. Yüzde 25 peşin ödeme yapılması ile 180 ay vade imkanının elde edilebileceği bildirildi. TOKİ'den verilen bilgilere göre bu evleri satın almak için vatandaşların ödemeleri gereken aylık taksitler 1.086 TL'den başlıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@