Yüksek Fiyata Rağmen Konut Satışları Neden Artmaya Başladı, Talepler Artmaya Devam Edecek Mi?

Kasım ayı konut satış rakamlarının açıklanmasının ardından konut piyasasının son durumunu KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas değerlendirdi. Konut talebi artmaya devam edecek mi?

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 18:45 14.12.2021 - 18:45 Engin Uzunoğlu

Kasım ayında Türkiye'de konut satışların ailişkin rakamlar belli oldu. Konut satış rakamları emlak sektöründe memnuniyet yaratırken bundan sonra piyasanın ne yönde şekilleneceğine dair de büyük bir merak yaşanmaya başlandı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas bir açıklama yaparak konut piyasasını değerlendirdi. 

KONUTA OLAN TALEP NEDEN ARTTI

Kasım ayının konut satış rakamlarının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Altan Elmas, "Kasım ayı verileri her kalemde pozitif geldi. Bunun belirli finansal sebepleri var. Enflasyonist ortama girildi ve döviz kurlarında türbülans yaşanmaya başlandı. Dünyada emtia fiyatlarındaki artış 2021'in ikinci yarısında konut fiyatlarına yansımaya başladı. Bu nedenlerden dolayı da konuta olan talep arttı. Döviz kurlarındaki oynaklık da iç piyasada konut taleplerini yoğunlaştırdı." dedi.

KONUT SATIŞLARI ARTMAYA DEVAM EDER Mİ?

Aralık ayı konut satış rakamlarına dair beklentisini de açıklayan Altan Elmas, "Kişisel düşünceme göre konut satışlarındaki artışın Aralık ayında da devam edecek. Önümüzdeki dönemlerde konuta olan talepler hep yükselecektir. Çünkü tüm dünyada sınırlı fiziksel varlık denilen şeylerin değerleri artıyor. Merkez Bankaları parasal gevşemeye gidince arz talepteki dengesizlikler fiziksel varlıkların değerinin artmasını sağladı. Bundan dolayı da sadece Türkiye'de değil tüm dünyada gayrimenkule olan talepler arttı." ifadelerini kullandı.

YABANCIYA KONUT SATIŞI CARİ AÇIĞIN KAPANMASINA DESTEK OLUYOR

Yabancıya konut satışında rekor rakamlarının gelmesini de değerlendiren Altan Elmas, "Yabancıya konut satışında da çok ciddi bir talep ile karşı karşıyayız. Türkiye'nin cari açığına finansman desteği sağlanması açısından çok önemli bir gelişme bu. Konutların üretimleri yüzde 80-85 oranında içeride yapılıyor ve bu para yurt dışına çıkmıyor. 10 milyar dolarlık bir yabancıya konut satışı yapıldığında bunun 8 milyar doları Türkiye ekonomisinde kalıyor. Yabancıya konut satışının herhangi bir negatif durumu yok." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@