Yüksek Fiyatla Ev Satışına TOKİ Darbesi! 2+1 Konutlar 840 TL, 3+1 Konutlar 890 TL Taksitle Satılıyor!

Uygun fiyata konut satışı yapan TOKİ bu yönde satış ilanlarını duyurmaya devam ediyor. İşte TOKİ'nin kaçırılmayacak fırsatlarıyla ev sahibi olma imkanının tüm ayrıntıları...

Toki 01.12.2021 - 01:14 01.12.2021 - 01:14 Engin Uzunoğlu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından vatandaşlara ucuz konut satışları aralıksız devam ediyor. uygun fiyata maledilen konutlar aynı uygun fiytalarla vatandaşlara satılıyor. Normal piyasa koşullarında ev sahibi olmalarına pek ihtimal verilmeyen dar ve orta gelirli vatandaşlar bu şekilde konut satın alabiliyorlar. 

TOKİ'DEN KAMU YARARINA KONUT SATIŞI

Türkiye'de barınma sorunu yaşayan çok sayıda dar gelirli aile bulunuyor. Bu vatandaşların kiradan kurtulmaları, kendi evlerinde yaşayabilmeleri, geçimlerini kolay bir şekilde sağlayabilmeleri için TOKİ tarafından ucuz fiyatlarla konut satışı yapılıyor. Kamu yararına yapılan bu satışlarda kar amacı güdülmüyor. Bundan dolayı da fiyatlar oldukça cazip olabiliyor. Vatandaşlar da düşük fiyatlarla ev sahibi olmanın imkanını elde ediyorlar. 

1 MİLYON AİLE KİRADAN KURTARILDI!

TOKİ uzun yıllardır Türkiye'nin 81 ilinde de konut üretimi gerçekleştiriyor. Bu konutlar teslim aşamasına getirildiğinde vatandaşlara teslim ediliyor. Bugüne kadar Türkiye'de 1 milyon adetten daha fazla konut hak sahibi vatandaşlara teslim edildi. Bu da 1 milyon ailenin kira derdinden kurtulması anlamına geliyor. Her ay kira ödemek yerine tOKİ'ye cüzi miktarlarda taksit ödeyen vatandaşlar hayallerini kurdukları evlerde yaşamaya başladılar.

TOKİ TAKSİTLERİ EV TESLİMİNDEN SONRA BAŞLIYOR!

Toki'den ev satın almanın oldukça kıymetli avantajları bulunuyor. Normal piyasa koşullarında ev satın alanlar taksit ödemelerine evlerini teslim almadan başlarlar. Ancak TOKİ sisteminde ev satın alma işlemini gerçekleştiren vatandaşlar evlerini teslim almadan taksit ödemesi yapmaya başlamıyorlar. Bu da hem kira hem de TOKİ taksit ödemesi yapılmasını engelliyorlar. Kira yerine taksit ödemelerini TOKİ'ye yapan dar gelirleri vatandaşlar ev sahibi oluyorlar.

TOKİ KONUT SATIŞLARI NASIL YAPILIYOR?

TOKİ'den konut satın almak isteyenler satışların nasıl yapıldığını merak ediyorlar. TOKİ'den konut satışları farklı yollarla yapılıyor. Ancak en çok kullanılan iki satış türü bulunuyor. Birincisi açık satış, diğeri ise kuralı satıştır. Bu şekilde başvuru süreçlerini tamamlayanlar ev sahibi olmak için hak sahibi olabiliyorlar. Kuralı satışlarda farklı bir yol izlenirken konut sayısından fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri noter huzurunda çekilen kura ile tespit ediliyor. 

TOKİ'DEN SATILIK 2+1 VE 3+1 KONUTLAR

TOKİ'nin şu anda aktif olarak konut satışı yaptığı merkezlerden birisi Kastamonu'nun Tosya ilçesi olduğu bildirildi. Yapılan projede 2+1 ve 3+1 konutlar uygun maliyetlerle satışa çıkarıldı. TOKİ tarafından verilen bilgilere göre 2+1 konutlar 169 Bin TL ile 204 Bin TL arasında değişen fiyatlarla, 3+1 konutlar ise 178 Bin TL ile 240 Bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarıldı.

toki konut satış maliyetleri-4

TOKİ'nin açıklamasına göre bu konutlar perşin olarak satın alınabileceği gibi yüzde 10 peşinat ödemesi yapılarak 180 ay vadeli olarak taksitler şeklinde de satın alınabilecek. Buna göre 2+1  konutlar için taksitlerin 840 TL'den, 3+1 konutlar için ise taksitlerin 890 TL'den başladığı bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@