Yüksek Fiyatlar Günlük Kiralık Evlere Yaradı! Pandemi Sonrası Talepler Patladı

Konut kiraları hızla artarken birçok kişi günlük kiralık evlere yönelmeye başladı. Kısa süreli konaklama için uygun ola günlük kiralık evlerde talep bir yılda yüzde 10 arttı.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 12:08 14.04.2022 - 12:08 Büşra Uluşen

Türkiye'nin 81 ilinde kira ücretleri artmaya devam ederken bir yandan da günlük kiralık ev pazarında hareketlilik yaşanıyor. Kısa süreli seyahatler ve turizm sezonunun açılmasıyla birlikte son bir yılda günlük kiralık konut sayısı yüzde 10 oranında arttı. Normal konutların aylık olarak kiralanıyor olması ve bunun da oldukça maliyetli olması nedeniyle artık birçok kişi günlük kiralık evleri tercih etmeye başladı. 

GÜNLÜK KİRALIK EV SAYISINDA YÜZDE 10'LUK ARTIŞ

Türkiye'deki toplam günlük ev sayısı 20 bin olarak belirtilirken bu evlerin piyasa büyüklüğü ise 500 milyon dolar olarak ifade ediliyor. Konut fiyatlarının artmasıyla günlük kiralık daire pazarının daha da hareketleneceğini düşünen emlakçılar, bu hareketlilikten oldukça memnun. 

Verilere göre, günlük kiralık dairelerin yarısı İstanbul'da yer alıyor. Günlük kiralık dairelerin mart ayındaki kiralama ücreti 99 TL iken, tatil bölgelerinde bu fiyat yükseliyor. Aydın'da 650 TL, Antalya'da 500 TL ve Muğla'da 1250 TL rakamları uygulanıyor. 

Pandeminin başlamasıyla birlikte kiralamaların 2019 yılına göre yüzde 20 azaldığı belirtilirken, talebin yeniden artmasıyla son 4 yılda sürekli artış gösterdiği kaydedildi. Tatile çıkan, dönemsel ziyaretler yapan, iş seyahatleri ya da yabancıların kısa süreli konaklamaları nedeniyle günlük kiralık daire piyasası her daim alıcı bulabiliyor. 

Pandemi sonrası normalleşme sürecinin başlamasıyla seyahat engellerinin kalkması, otel fiyatlarının yüksekliği ve aylık kiralanan konutların pahalılığı nedeniyle kısa süreli kiralık talebinin artmaya devam edeceği ifade ediliyor. 

GÜNLÜK KİRALARDA EN YÜKSEK ARTIŞ AYDIN'DA

Günlük kiralanan evlerde de fiyatlar pandemi ve ülkede yaşanan gelişmeler sonrasında yükselmeye başladı. Günlük kiralık evlerde yıllık fiyat artış oranı en fazla yüzde 242 ile Aydın'da artarken, Antalya'da yüzde 213, Kocaeli'de yüzde 171, Edirne'de yüzde 140, Mersin'de yüzde 131, Balıkesir ve Samsun'da yüzde 100, Adana'da yüzde 98, Manisa'da yüzde 60 ve Çanakkale'de ise yüzde 55 oranında artış kaydedildi.

Bunun yanında turizm sezonunun açılmasıyla Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde daha sert yükselişlerin gelmesi bekleniyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@