Yüksek Gelen Elektrik, Doğalgaz Faturaları Vatandaşı Çarptı, Apartmanlarda Kombi Yakmayan Komşuya Dava Patladı!

Vatandaşı fatura çarptı! Yüksek gelen faturalar vatandaşı zorlarken kombi yakmamak dava konusu oldu. Kombi yakmamak suç mu, kombi yakmak zorunlu mu, kombiyi yakmayan komşu nereye şikayet edilir?

Emlak Haberleri 14.01.2022 - 18:30 14.01.2022 - 18:46 Gülcan Özer

1 Ocak 2022 tarihinde yapılan açıklama ile hem doğalgaz hem de elektrik faturalarına rekor oranda zam yapılmıştı. Yapılan zamların ardından vatandaş yükselen fatura yükünden kurtulabilmek adına kombiyi kapatarak ya da kısarak tasarruf etmeye çalışmıştı. 

Havaların soğumaya başlaması ile beraber ne yazık ki apartmanlarda kombi kavgaları yaşanmaya başlandı. Bazı komşuların doğalgazı kapatması ile alt ya da üst katlarında oturan komşuların ısınamadakları gerekçesi ile şikayetçi olması komşuluk hukuku içerisinde çözülümeyince iş mahkemeye taşınırken kombi yakmamak dava konusu oldu. 

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU DAVA SEBEBİ: DOĞALGAZ YAKMAMAK SUÇ MU?

Doğalgaz faturalarının zamlanması ve havaların da soğuması ile beraber apartmanlarda kombi savaşları başladı. Apartman doğalgaz yönetmeliği vatandaşlar tarafından araştırmaya başlanırken kombi yakmayan komşu dava sebebi oldu. Pek çok apartmanda bazı komşuların kombiyi çok yüksek yakmasına rağmen alt ya da üst komşunun kombi yakmaması nedeni ile kendilerinin ısınamaması gerekçesi ile şikayetçi olması ile davaların sayısı arttı. 

kombi yakmamak suçmu

KOMBİYİ YAKMAMAK SUÇ MU?

Kendi doğalgaz faturası cep yakmasına rağmen evi bir türlü ısınmayan komşular apartmanda kombi davası açılmasına neden oluyor. Konu hakkında Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu'ya açıklama yapan Tüketici hukuku konusunda uzman avukat Buğcan Çankaya "Eğer aynı binayı paylaşan malik veya kiracılar, mevsimsel zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerini hiç veya yeterli oranda çalıştırmıyor ise bu eylemden zarar gören komşular, haklarının çiğnendiğinden bahisle uğradıkları maddi zararı talep edebilecekleri gibi, zikredilen kanunun 33. maddesi kapsamında, ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden hâkimin müdahalesini isteyebileceklerdir" diyerek kombi yakmamanın diğer komşuyu maddi zarara uğratması nedeni ile dava konusu olduğunu söyledi. 

kombi davası patladı

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Komşuların kombi yakmaması durumunda ilk olarak şikayetçi olan komşunun durumu kendi komşusu ile çözmeye çalışması gerekiyor. Komşuluk hukuku içerisinde karşılıklı olarak sorunun çözülememesi durumunda ise ev sahiplerinin apartman yöneticisi ile konuşması, sorunun yine çözülememesi durumunda kişinin adresinin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden hakim müdahalesi istenebiliyor. Komşunun kombi yakmaması durumunda kişi Sulh Hukuk Mahkamesi üzerinden dava açılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@