Yüksek kira fiyatlarına yeni öneri! TOKİ, belediyelerle kiralık konut üretsin

Yüksek kira fiyatlarına çözüm önerisi olarak farklı bir talepte bulunuldu. TOKİ ve Belediyeler üzerinden dile getirilen talep kapsamında ortak konut üretilmesi ve kiralanması istendi.

Emlak Haberleri 28.04.2022 - 15:59 28.04.2022 - 16:00 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Kiralık konut fiyatları hiç olmadığı kadar yükseldi. Enflasyon oranlarının çok yükselmesiyle birlikte ev sahipleri birkaç yıl öncesine göre 3 4 katı aşan tutarlarda kira talep eder oldular. Kiralık ev arayanları oldukça zorlayan fiyatlar özellikle dar gelirli aileler için çok büyük sorun konumunda. 

Kira fiyatlarının çok artmasının ardından ise İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural çözüm önerisini sundu. TOKİ ve Belediyelerin ortak konut üretmesini talep eden Zülfikar Soyvural bu konutların kiralanmasını istedi. 

KİRA FİYATLARININ DÜŞMESİ İÇİN TOKİ ÖNERİSİ

Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hem kendi bölgeleri için hemde Türkiye'nin ortak sorunlarına ilişkin görüşlerini ve önerilerini açıklayan Zülfikar Soyvural ilk olarak Marmaris Bölgesi özelinde sektörü ele aldı. Marmaris'in pandemide çok göç aldığını iade eden Soyvural bu dönemde kira fiyatlarının çok yükseldiğini söyledi. Bu bölgede yaşayan sabit gelirli vatandaşların çok mağdur olduklarını ifade eden Soyvural bu vatandaşlar için çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Ev fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle bu bölgelerde çalışacak insan kalmayacağını söyleyen Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural yapılması gerekenlere dair şu ifadeleri kullandı. 

"Hem enflasyon hem pandemide alınan göçler. 7 yıllık göçü son bir senede aldık. Dolayısıyla yeteri kadar konut üretemiyoruz. Bölgemizde en önemli yer Armutalan ve imara kapalı. İçmeler'in belli bir bölümü imara kapalı. Belediye buraları çok ani bir şekilde imara açması lazım. Marmaris bölgesinde sabit gelirli insanlar için TOKİ ve belediye işbirliğinde konut üretilmesi lazım. Bu konutlar sadece sabit gelirli vatandaşlarımız için olmalı"

Zülfikar Soyvural emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerinin sonunda ayrıca, Türkiye'de evlerin yatırıma uygun olmadığını söyledi. Türkiye'de bir evin eskiden 17 yılda kendini amorti edebildiğini ancak son rakamların ardından bu sürenin 36 yıla çıktığını belirtti. Avrupa'da bu sürenin 20 yıl olduğunu ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@