Yüksek konut ve kira fiyatlarıyla mücadele eden vatandaşlar isyanda: Tek bir oda 1.200 TL!

Artan kira fiyatları nedeniyle vatandaşlar barınma ihtiyacını karşılayamaz duruma geldi. Yüksek kiraların altında ezilen vatandaşlardan bazıları bir evde 10 kişi yaşıyor.

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 12:40 26.04.2022 - 12:40 Büşra Uluşen

Türkiye'de konut fiyatları nedeniyle ev sahibi olmak isteyenler hayallerini unutmak zorunda kalırken kirada oturan vatandaşlar ise adeta can çekişiyor. BETAM verilerine göre Türkiye genelindeki satılık konutların metrekare fiyatları 2022 yılının Mart ayında yıllık bazda yüzde 134,3 artış gösterdi. Metrekare fiyatlarının en fazla arttığı il Mersin olurken onu megakent İstanbul takip ediyor. 

Vatandaşlar yüksek kiralarla boğuşuyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satılık konutların değerinin bir önceki yıla göre yüzde 100 -200 arasında arttığını belirterek, fiyatların bölge bölge değişiklik gösterdiğini ifade etti. 

Devletin konut fiyatları hakkında bir çalışma yapması gerektiğini savunan  Aşa, vatandaşların bu şekilde ev satın almasının asla mümkün olmadığını, özellikle İstanbul'da banliyö hatları kurulabileceğini söyledi. 

Mevcut sistemde satılık konut fiyatlarının sabitlenmesi ya da sınırlandırılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde köpüğün gideceğini ve konut fiyatlarının belirli bir seviyede kalacağını düşündüğünü belirtti. 

Tek bir oda 1.200 TL!

Sözcü'ye konuşan kiracı vatandaşlardan biri, hurdacılık yaptığını ve tek odalı bir evde yaşadığını söyledi. En kötü tek bir odanın 1.200 TL kirası olduğunu, ülkeye akın eden mülteciler nedeniyle fiyatların tavan yaptığını belirtti. 

2 yıl önce tek odalı evlerin 600 lira olduğunu ancak şimdi 1.200 liraya kadar çıktığını belirten vatandaş, bu şartlarda evlenemeyeceğini, kazandığı para ile ancak kirasını ödeyip karnını doyurabildiğini söyledi. 

Bir diğer vatandaş ise 6000 TL kirası olan bir evde 10 kişi kaldıklarını, ev sahiplerinin kirayı daha da artırmak istediğini ifade etti. 10 kişinin aynı evde yaşamasının her açıdan olumsuz olduğunu dile getire vatandaş, tek kişi eve çıkmasının mümkün olmadığını şu durumda dahi kirasını ödeyemediğini dile getirdi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@