Yüksek kurdan dövizini altınını bozduran soluğu emlakçılarda aldı

0.89 faizli konut kredisinin açıklanması ardından gurbetçiler altınını dolarını bozdurup ev satın almaya başladı.

Emlak Haberleri 17.06.2022 - 14:31 17.06.2022 - 14:31 Büşra Uluşen

Türkiye'de döviz kuru ve altın fiyatlarının yükselmesi, yatırımcıların yüzünü güldürdü. Daha önce düşük kurdan alım yapan ve şu anki yüksek kurla birlikte parasına para katan yatırımcılar, kurdaki belirsizlikten endişe duyarak bozdurma yoluna gitti. 

Aynı zamanda konut fiyatlarının her geçen gün yükselmesi de konut yatırımına olan iştahı kabarttı. Geçtiğimiz ay açıklanan döviz ve altınını bozdurana 0.89 faizli konut kredisi paketi de alıcıları harekete geçirdi. 

Dövizini altınını bozduran soluğu emlakçılarda aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan döviz ve altın bozduranlar için 0.89 faizli konut kredisinin bu yöndeki etkisi büyük oldu. Daha önceden birikimi olan kişiler, altınlarını ve dövizlerini bozdurarak emlakçıların yolunu tuttu. 

Uzmanlar bu süreçten sonra özellikle gurbetçi vatandaşların bu yöntem ile konut satın alımı yapacağını öngörüyor. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Avusturya gibi ülkelerde ikamet eden gurbetçiler, döviz kurunun yükselmesiyle birlikte Türkiye'den ev alma yoluna gidiyor ve satışlardaki asıl patlamanın Temmuz ve Ağustos aylarında olması öngörülüyor. 

Konut üretimi hala arzın çok altındayken, yaz aylarında başlayacak yeni konut projeleri ile fiyatların ilerleyen aylarda bir nebze de olsa düşmesi bekleniyor. Ancak uzmanlar yine de yeterli konut olmadığı sürece konut fiyatlarının katlanarak artacağını ifade ediyor. 

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, ellerindeki dövizi bozdurarak ev almak için şimdiden planlarını yaptı. Emlakçılar ile gurbetçiler arasında gayrimenkul alımı konusunda yoğun bir mesai yaşanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@