Yüksek Maaş Var Ama Eleman Yok

2500 işletmeden oluşan Akdeniz Sanayi Sitesi'nde ağırlıklı olarak otomotiv, ahşap, tarım makineleri gibi ürünler üzerinde çalışılıyor. 15000 kişiye istihdam imkanı tanıyan sanayi bölge için hayli büyük bir istihdam avantajı. Ancak son zamanlarda ailelerinin çocukların eğitimine yoğunlaşması, bölgenin turizme yönelmesi, meslek lisesi çıkışlı kişilerin başka işleri tercih etmesi gibi etkenlerle düşüşe uğrayan çalışan sayısı, esnafların da istihdam konusunda zorlanmasına yol açtı.

Türkiye’nin bilinen sanayi sitelerinden Akdeniz Sanayi Sitesi’nde çalışan sıkıntısı baş gösterdi. Antalya’nın en önemli istihdam alanlarından biri olan sanayi sitesinde firma sahipleri ve esnaflar işçi- çalışan sıkıntısı çekiyor.

2500 işletmeden oluşan Akdeniz Sanayi Sitesi’nde ağırlıklı olarak otomotiv, ahşap, tarım makineleri gibi ürünler üzerinde çalışılıyor. 15000 kişiye istihdam imkanı tanıyan sanayi bölge için hayli büyük bir istihdam avantajı. Ancak son zamanlarda ailelerinin çocukların eğitimine yoğunlaşması, bölgenin turizme yönelmesi, meslek lisesi çıkışlı kişilerin başka işleri tercih etmesi gibi etkenlerle düşüşe uğrayan çalışan sayısı, esnafların da istihdam konusunda zorlanmasına yol açtı.

Sanayi Sitesinde Eleman İhtiyacı Çok

Bugünlerde Akdeniz Sanayi  Sitesi’ nde çalışmak üzere iyi maaş olanağıyla 1000’e yakın çırak, altı yüze kadar usta ve kalfa arayışı sürüyor. Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, sanayideki eleman ihtiyacına yönelik açıklamalar yaptı. Yaptıkları işlerle Türkiye’ nin önde gelen sanayi sitelerinden biri olduklarını belirten Öztürk,özellikle teknik ersonel ihtiyacı belirrtiği açıklamalarına şöyle devam etti: “Son yıllarda sanayicilerimizin en önemli sıkıntılarının başında teknik eleman ihtiyacı geliyor. Bu sorunları çözmek için meslek liselerinin sayısı arttırıldı ama bir türlü bu sorun çözülemiyor. Meslek liselerinde istenilen verimlilik henüz elde edilemedi. İşletmelerle, liseler arasında işbirlikleri yapılıyor. Fabrikaların, küçük esnafların en büyük ihtiyacı bugün teknik personeldir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının çıraklık eğitiminin de artık lisedengi sayılmasına yönelik yeni yasasının kendilerine de faydası olduğunu vurgulayan Öztürk, MEB’in artık çıraklık eğitimini de özgün eğitime saydığını bu sayede sanayide çalışmak için gelen çırakların sayısının artığını belirtti.

Sanayide çalışacak çırak, kalfa ve ustalara iyi ücretler verildiğini bildiren Öztürk, staj süresince çırakların ücretlerinin ve güvencesinin devlet tarafından karşılandığını belirtti. Çırakların ücretleri, asgari ücretin üçte biri şeklinde çırağın hesabına yatarken nitelikli bir işçinin de asgari ücretten başlayarak 3000-4000’e kadar ücret alabileceğini belirten Öztürk, sanayide usta kişilere rağbetin yüksek olduğunu ve kaliteyi, uygun fiyatı ve müşteri odaklı çalışmayı benimseyen herkese iş olduğunu söyledi.


Katkıda Bulunun