Yüksek Tansiyon Diyabet Göz Bozukluğu! Sağlığı Bozuk Olan Emekli Ediliyor 2022'de Dilekçe Verene 2.500 TL Maaş Bağlanak

Diyabet, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları ile göz bozukluğu hastalıkları vatandaşların yaşamlarını çok zora sokabiliyor. Hayatları sağlık sorunlarının pençesinde geçenler erken emekli ediliyor.

Finans 11.01.2022 - 10:44 11.01.2022 - 10:44 Mustafa Karagöz

Sağlık sorunları vatandaşların çalışma gücü kaybı yaşamasına neden oluyor. Birçok vatandaş sağlık sorunları nedeniyle çalışma hayatında yer alamıyor. Bu durumda ise Sosyal Güvenlik Kurumu devreye giriyor. SGK çalışma hayatında zorluk çekenlere erken emeklilik sağlıyor. Erken emeklilik sürecinde ise çalışanın iş gücü kaybına bakılırken birden fazla hastalık olması durumunda, tüm hastalıkların çalışma gücüne etkileri ayrı ayrı belirleniyor. Çalışma gücü kaybı belli bir orana kadar yükselirse SGK hemen emeklilik sağlıyor. Erken emeklilikte maaş 2022 yılı için en az 2500 TL uygulanırken yaş şartına da bakılmaz. 

2500 TL MAAŞLA EMEKLİLİK

2022 yılında emeklilerin taba aylığı 2500 TL olarak belirlendi. Malulen emekli olacak vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na 2022 yılında ilekçe verip emekli olmaları durumunda ise bu taban aylıktan ödeme alacaklar. Ödemeler her 6 ayda bir zamlanacak. Ayrıca tüm emeklilik hakları da vatandaşlara tanımlanacak. Peki malulen emeklilik hakkı hangi durumlarda verilir.

Malulen emeklilik hakkında 3 temel şart var. Birinci şart çeşitli sağlık sorunları nedeniyle çalışma gücünde yüzde 60 oranında kayba uğramış olmak. Çalışanlar işe başladıktan sonra ortaya çıkan hastalıkları nedeniyle çalışma gücü kaybı yaşadıklarında ve bu kayıp yüzde 60'e ulaştığında SGK yaşa bakmadan anından emeklilik hakkı veriyor. Anında emeklilik için ise sağlık dışında prim ve gün şartı da bulunuyor. 

SGK tarafından uygulanan diğer şartlar ise; en az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olduğuna karar verilmiş olması. Bu şartların oluşması durumunda ise çalışanlar emekli ediliyor. 

DİYABET, YÜKSEK TANSİYON, GÖZ BOZUKLUKLARI

Malulen emekli eden hastalıklar listesinde; Kol, bacak gibi organ kaybı, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Epilepsi, Behçet hastalığı, Karaciğer sirozu, Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, Solunum sistemi hastalıkları, Tüberküloz gibi hastalıklar sıralanabilir. 

Ancan vatandaşlarda görülen diyabet, yüksek tansiyon, göz bozuklukları (ileri derecede görme kaybı) gibi hastalıklar malulen emekli edebilir. Bu hastalıkların çalışma gücünde oluşturduğu kayı tespit edilerek emeklilik hakkı verilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@