Yüksekten Dolar Alanlar Bunu Yapsınlar Diyen Tunç Şatıroğlu Dolar Kuru İçin Yükseliş Ve Düşüş Tahminlerini Açıkladı

Ünlü Ekonomist Tunç Şatıroğlu yüksekten dolar satın alıp zararda olanların ne yapabileceklerine dair değerlendirmelerde bulundu. Dolar kuru yükselir mi yoksa düşmeye devam mı eder?

Finans 21.12.2021 - 22:36 21.12.2021 - 22:36 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde sular durulmuyor. Dolar kurunda yükselişlerle uzun süredir meşgul olan ekonomi gündemi şimdi de kurda meydana gelen düşüşlerle etki altında kaldı. Dolar kurunda yükselişler yaşanırken TL'de kalıp zarar etmeyenler yüksek seviyeden dolar alımı yapmıştılar. Bu insanlar ise şu anda zarara geçtiler.  Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu yüksekten dolar alanların ne yapabileceklerini, zararlarını nasıl telafi edebileceklerini açıkladı. Dolar kurundaki düşüşler devam eder mi? Dolar kuru ne zaman yükselmeye başlayacak?

YENİ SİSTEM DOLAR ALMADAN DOLAR YATIRIMI YAPTIRIYOR

TL mevduatlara kur farkı ödemesi yapılacak yeni sistemi değerlendiren Tunç Şatıroğlu, "Ekonomide tarihi günlerden geçiliyor. İnsanlar yatırım kararı verirken zorlanmaya başladılar. Bir ülkede finansal piyasalarda böyle oynaklık olmaz. Finans uzmanı olmayanların yatırım yaparken veri akışlarıyla uğraşmaması lazım. Ancak durum bizde öyle değil. Biz ne dedik, TL mevduatta kalıp parası eriyen insanlar dolar aldığı için dolar artmaya devam ediyor. Bunu geri döndürmenin yolu bu insanlara enflasyonun üzerinde faiz vermektir. Son yapılan düzenleme ile bizim dediğimiz uygulama yapıldı diyebiliriz. Faiz artırımı olmadı da kur farkı ödeyeceğiz dediler. Bu yeni sistemi insanlar kabul edebilirler. Faizler daha da inerken dolar almadan dolar yatırımı yapmak mantıklı gelebilir." dedi.

dolar düşer mi

DOLARDAKİ YANGIN SÖNMÜŞSE DOĞRU İŞTİR

Yeni sistemin talep görmesi ile dolarizasyonun azalacağını söyleyen Tunç Şatıroğlu, "Yeni sistem talep görürse dolarizasyon bir miktar azalır. Bir takım siyasilerin dediği gibi hainler var dolar alıyorlar tezinin tamamen yanlış olduğu da ortaya çıktı. Bu yapılan yeni uygulama sürdürülebilir diyemeyiz. Ancak bir yangın varsa ve bu yangın söndürülebiliyorsa doğru bir iştir. Eğer kur farkı uygulamasına başvurulmasaydı şu anda dolar kurunu 20 TL olarak görmüş ve yıl sonunda 25 TL olur mu diye konuşuyor olurduk. Bundan dolayı iyi bir şey yapılmıştır diyebiliriz. Kötü ve yanlış bir ekonomik karardır ama başka çözümü yoksa iyi bir karardır yorumu yapabiliriz." ifadelerini kullandı.

ZAMLAR GERİ ÇEKİLİR Mİ?

Dolar kurunda sadece günün kurtarıldığını söyleyen Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunda günü kurtardık. Ancak gelinen nokta dolar kurunda 7,20 TL'ydi. Yangın söndü ama ekonomi yönetimi kötüdür yorumunu devam ettiriyorum. Dolar kurunda meydana gelen düşüşlerle yapılan zamların geri çekilip çekilmeyeceği merak ediliyor. Bazı zamlar geri çekilebilir. Mesela ithal malların fiyatları düşebilir. Marketlerde göstermelik fiyat düşüşleri görebiliriz. Ancak enflasyonda kalıcı düşüşler beklenmesin." şeklinde konuştu.

dolar yükselir mi

YÜKSEKTEN DOLAR ALANLAR NE YAPACAK?

Yüksekten dolar alanlar hakkında bir değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, "Türk lirasında kaldıkça zarar edeceğim diye düşünenler gidip dolar aldılar. Dolar yükseliyor diye bunu yaptılar. Belirli bir seviyeden sonra alanlar zarardalar. Ben uzun zamandır bu yükselecek ama alın demiyorum, bir müdahale olur düşer diyordum. Peki zararda olanlar ne yapacak? Dolar daha da düşer mi? Dolar bir yerlerde gelecek dengelenecek ama yolun daha çok başındayız. Dolar kuru şu anda düşüş trendinde bulunuyor. Tüm seviyeler kırıldı ve düşüşler devam ediyor. Dolar kurunu 11 TL'den sonra alanlar para kazanamadı. Dolar kuru şimdi 11,90 TL'de dengelenebilir. 11,08 TL'ye kadar düşüş olur mu bunu bilemiyorum. Dolar kurunun olması gereken yer 9,60 TL'ydi. Şimdi bu yerin tam neresi olduğundan emin değilim. Çünkü çok fazla belirsizlik devreye girdi. Dengeleme de daha yüksek seviyede gerçekleşir." dedi.

DOLAR KURU NE ZAMAN YÜKSELİR?

Dolar kurunun yükseliş trendi içerisine ne zaman girebileceğine dair değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kuru bundan sonra yükselir mi deniliyor. Bunu da teknik analize bakarak görebiliriz. grafik ne gösteriyor, 14,58 TL seviyesi aşılmadıkça dolar yükseliş trendine girdi diyemeyiz. Bugün bu seviyeye yakın mı dolar? Elbette değil. O zaman dolar kurunda bir yükseliş beklemek en azından kısa vadede pek gerçekçi değil." ifadelerini kullandı.

YÜKSEKTEN DOLAR ALANLAR BUNU YAPSINLAR

Dolar kurunun kısa vadede yükseliş trendine girmesini beklemediğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, "Yüksekten dolar alanlar dolar kuru için yükseliş beklentisindeler. Ancak kısa vadede bu mümkün değil. Peki ileride dolar kuru yükselir mi? Uzun vadede olabilir neden olmasın? Ancak yüksekten aldım zarar ettim diyenler bu mevduatta kur farkında dolarlarını değerlendirebilirler. Dolar kuru daha fazla düşerse zarar etmezler en azından. " dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@