Yükselen Arsa Bedelleri Konut Fiyatları İçin Zam Yapılmasını Zorunlu Hale Getiriyor!

Uzun süredir yükselen inşaat maliyetlerine rağmen düşen konut satış rakamları nedeni ile konut fiyatları yerinde saymaya devam ediyordu.

Emlak Haberleri 16.09.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Uzun süredir yükselen inşaat maliyetlerine rağmen düşen konut satış rakamları nedeni ile konut fiyatları yerinde saymaya devam ediyordu. Kredi faiz indirimleri ile konuta talep yeniden artarken ev fiyatları yükselmeye başladı. İnşaat sektörü temsilcilerine göre asıl sorun arsa maliyetleri!

İnşaat sektörü kriz sürecinden kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ile çıkma fırsatı yakalarken sektörde yapılan faiz indirimi sonrası konut fiyatlarına zam yapılması da tartışma konusu oldu. Devletin Arsa Maliyetlerine El Atması Lazım! Konu hakkında Ekonomist dergisinden Levent Gökmen Demirciler'e özel bir röportaj veren Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu sektörde şu anda asıl sorunun yüksek arsa maliyetleri olduğunu dile getirdi. İnşaat sektörünün çıkış için mutlaka ihtiyaç sahiplerine hitap eden konut projelerinin üretilmesi gerektiğini ancak şu andaki arsa maliyetleri ile bunun mümkün olmadığını söyledi. Devletin bir an önce yüksek arsa maliyetlerine müdahale edecek yeni bir sistemi hayata geçirmesi gerektiğini belirten Boysanoğlu Nüfus artışı ve konutların eskimesiyle oluşan yeni konut talebi, kentsel dönüşüm gibi sebeplerden ülkemizde konut talebi hep olacak.Şu anda sektörde balon olarak tabir edilen konutlar hep aynı seviyede müşteriye hitap eden konutlar. Türkiye'de konut ihtiyacı olan kesime yönelik konutlar üretilmesi gerekiyor, ihtiyaç sahibinin konut almasını imkansız hale getiren arsa bedelleridir. Bu yüzden devletin arsa konusuna el atması lazım" dedi. Arsa maliyetlerinde yaşanan yükseliş ise ne yazık ki konut fiyatlarına zam gelmesi anlamına geliyor.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@