Yükselen Döviz Kuru, İnşaat ve Gayrimenkul Sektörünü Vurdu!

Döviz kuru büyük bir hızla yükselişini sürdürürken dolar kuru ve Euro kurunda yaşanan yükseliş inşaatçıları olumsuz etkiledi. İnşaat sektöründe son durum ne?

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 16:21 21.11.2021 - 16:21 Gülcan Özer

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve ekonomide yaşanan kırılmalardan en çok etkilenen sektörlerin başında hiç şüphesiz inşaat ve gayrimenkul sektörü yer alıyor. Son dönemde dolar kurunun 11 TL, Euro kurunun ise 12 TL seviyesini aşması ile gözler bir kere daha inşaat sektörüne çevrildi. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan son verilere göre toplam krediler içerisindeki yüzde 8,2'lik payı ile en çok kredi kullanan sektör inşaat sektörü olurken tasfiye olunacak krediler içinde en fazla paya sahip sektör de yüzde 19.9 ile yine inşaat sektörü oldu. 

BATIK KREDİ ORANI EN YÜKSEK OLAN SEKTÖR İNŞAAT SEKTÖRÜ OLDU! 

BDDK tarafından açıklanan istatistiklere göre bu senenin Eylül ayı sonu itibar ile yani ilk 9 aylık dönemde inşaat sektörünün bankalardan kullandığı kredi büyüklüğü toplam 333,6 milyar lira, geri dönmeyen kredilerin büyüklüğü ise 33,2 milyar lira olarak gerçekleşti. 

Dolar kurunda yaşanan yükseliş dolar geliri bulunmayan ya da sınırlı olan ancak dolarla borçlanan sektörleri olumsuz etkilerken bu sektörlerin başında inşaat sektörü yer aldı. Eylül ayından bu yana Merkez Bankası tarafından yapıla 400 baz puanlık faiz indirimi ile TL dolar karşısında 3 liralık yükseliş yaşarken inşaat ve gayimenkul sektörünün borcu da  bu nedenle 150 milyar TL artış göstermiş oldu. İnşaat sektörünün Merkez Bankası verilerine göre yurt dışından sağladığı 23.3 milyar dolarlık kredi borcu bulunurken gayrimenkul sektörünün borcu ise 5 milyar dolar olarak ilan edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@